Budzisz się przed dźwiękiem alarmu, a może nigdy go nie słyszysz? Wytłumaczenie tej zagadki jest prostsze, niż myślisz

Anna Respondek 29.11.2017
Budzik
Fotografia: Pexels

To zupełnie nowe odkrycie.

Istnieją trzy grupy ludzi, pierwsza, która zawsze budzi się przed budzikiem, druga, która wstaje wraz z dźwiękiem alarmu i trzecia, której nic ani nikt nie jest w stanie wyciągnąć z łóżka. Naukowcy znaleźli odpowiedź na to, dlaczego tak się dzieje. Za wszystko odpowiedzialny jest dobowy rytm i pewna część mózgu.

Każdy z nas funkcjonuje w 24-godzinnym "systemie", który kontrolowany jest przez mózg. Jak przyznają naukowcy, najważniejsze w tym wypadku jest podwzgórze, w którym znajdują się jądra nadskrzyżowaniowe kontrolujące dobowy rytm. Oko, do którego dostaje się światło, w trakcie wieczora i nocy, wysyła do mózgu sygnał, a ten przekazuje go ciału, które z każdą chwilą staje się bardziej zmęczone. Dlatego właśnie sen dostosowany jest do dobowego rytmu, a osoby pracujące na zmiany mają trudności z zaśnięciem w trakcie dnia. 

Wygląda na to, że u niektórych ludzi podwzgórze pracuje na zwiększonych obrotach, przez co organizm sam dostosowuje się i przyzwyczaja do pewnego rytmu. Odpowiedzialny jest za to nowo odkryty gen przyczyniający się do wstawania tuż przed dźwiękiem budzika. Dodatkowo w trakcie nocy wzrasta i maleje poziom protein, który wpływa na ciśnienie krwi i pracę serca. Ze względu na "wyjątkowy" gen na godzinę przed alarmem poziom ten wzrasta i wybudza organizm. 

W gorszej sytuacji są osoby, które pomimo wielu eksperymentów nadal nie słyszą budzika. Praca ich podwzgórza zostaje zaburzona i odpowiedni sygnał do pobudki nie rozchodzi się po organizmie. W takiej sytuacji najważniejsze jest utrzymywanie stałych przyzwyczajeń, chodzenie spać i wstawanie o tej samej godzinie. Takie zachowania mogą pomóc w unormowaniu dobowego rytmu.   

Do której grupy się zaliczacie? ;)

giphy (66)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów