Nie żyje znany filmowiec. Zdobywca Oscarów za „Gladiatora” i „Listę Schindlera” miał 87 lat

Sylwia Bagińska 15.11.2019
Branko Lustig
Fotografia: East News

Hołd twórcy złożyły gwiazdy Hollywood.

Dotarła do nas smutna wiadomość. Nie żyje Barnko Lustig. Znany producent filmowy zmarł w wieku 87 lat. O śmierci laureata dwóch Oscarów poinformowali organizatorzy żydowskiego festiwalu filmowego „Festival of Tolerance”.

Branko Lustig nie żyje

Branko Lustig zmarł 14 listopada 2019 roku. Nie podano do wiadomości publicznej przyczyny śmierci znanego filmowca.

Przypomnijmy, że Lustig jest dwukrotnym laureatem Oscarów. Pierwszą nagrodę zdobył za „Listę Schindlera”. Kolejną przyznano mu za film „Gladiator”.

Branko pożegnało wielu artystów, między innymi: Russell Crowe. Steven Spielberg oddał hołd Branko w oficjalnym oświadczeniu przedrukowanym na łamach „Deadline”.

Wieść o śmierci Branko złamała moje serce. Moje myśli są z jego rodziną i przyjaciółmi. Kiedy pierwszy raz spotkaliśmy się, by przedyskutować "Listę Schindlera", nalegał, by jego poprzednie zasługi były bez znaczenia, a jedyną wartość miały jego kwalifikacje do tej pracy. Zakasał rękaw, by pokazać swój tatuaż z Auschwitz. Stałem bez słowa i nasza wspaniała przyjaźń trwająca prawie trzy dekady narodziła się w tym intymnym momencie. Przeżył horror Holocaustu, swoją osobistą podroż i triumf nadziei oraz determinacji - historię, która dla dzisiejszych dzieciaków jest niewyobrażalna. Naprawdę będziemy za nim tęsknić.

Branko Lustig urodził się w 1932 roku w ówczesnym Królestwie Jugosławii w rodzinie chorwackich żydów. W trakcie II wojny światowej trafił do obozów Auschwitz-Birkenau oraz Bergen-Belsen. Większość jego rodziny zmarła w trakcie Holocaustu.

Jego debiut jako kierownika produkcji odbył się w 1956 roku przy filmie „Nie odwracaj się, synu”.

Zobacz także: Wzruszający hołd dla Piotra Woźniaka-Staraka na premierze "Ukrytej gry"

Te znane osoby pożegnaliśmy po raz ostatni w 2019 roku. 

Oceń artykuł
WSZYSTKO NA TEMAT:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów