Brak kąpieli przez dwa dni może prowadzić do dziwnych rzeczy. Co się stanie z naszym ciałem?

Katarzyna Leszczyńska 17.11.2017
Brak kąpieli może źle wpłynąć na skórę
Fotografia: pixabay.com

Przykre efekty uboczne.

Ostatnie wyniki badań nie pozostawiały wątpliwości, że zbyt częste mycie nie wpływa korzystnie na ludzki organizm. Okazało się, że kąpanie się rzadziej niż co dwa dni może mieć nieprzyjemne skutki nie tylko zapachowe, ale również dla naszej skóry. Portal Bustle.com przygotował listę efektów ubocznych zbyt rzadkiego brania prysznica, o których powinniśmy pamiętać.

Wzmacnianie złych bakterii

Nie od dziś wiadomo, że bakterie, które znajdują się na ludzkim ciele mogą być dobre i złe. Okazuje się jednak, że te pozytywne wzmacniane są, gdy jesteśmy czyści. Jeżeli nie będziemy się myć, złe bakterie będą przeważać i mogą powoli psuć nasze zdrowie.

Obniżenie odporności

To również jest związane ze złymi bakteriami, które ze skóry mogą przedostać się do ust lub nosa jednocześnie doprowadzając do przeziębienia naszego organizmu. Okazuje się jednak, że w tym przypadku pomóc może nie tylko prysznic, ale również systematyczne mycie rąk.

Powstawanie wyprysków

Nie myjąc się, nie będziemy w stanie zmyć z naszego ciała resztek potu i łoju. A to może doprowadzić do powstawania zanieczyszczeń, które nie dość, że mogą być bolesne, to jeszcze bardzo trudno z nimi walczyć. Wszystko przez to, że nasza skóra będzie oleista i słona.

Kąpiel jest korzystna dla skóry
Fotografia: pexels.com

Uwalnianie nawet 30 nieprzyjemnych zapachów

Ludziom zazwyczaj wydaje się, że gdy się nie myją, wystarczy użyć antyperspirantu, który zniweluje zapach potu. Okazuje się jednak, że człowiek wydziela nie tylko pot. Nasze ciało produkuje około 30 różnych zapachów, w tym również gazy bakterii, które powstają przez spalanie białka i kwasów tłuszczowych i są główną przyczyną nieprzyjemnej woni.

Wysuszona skóra

Nikt nie lubi, gdy jego skóra jest szorstka i wybielona, zwłaszcza kobiety. Regularne branie prysznica pomaga w nawilżaniu skóry. Wilgoć po kąpieli korzystnie wpływa też na wchłanianie się balsamów i kremów. Ich działanie nie będzie tak widoczne, gdy wcześniej nie wymoczymy się w wodzie.

Tłuste włosy

To, że nie myjemy głowy to jedno. Drugą ważną rzeczą jest fakt, że nadmiernie ją przetłuszczamy. Wszystko przez zasadę, że brak mycia wspomaga większą produkcję potu i kwasów tłuszczowych. Przez to zwiększa się również poziom tłustości włosów.

Brązowe plamy na skórze

Takie plamy powstają w wyniku choroby, która może rozwinąć się wtedy, gdy nie zmywamy potu ze skóry. Długotrwałe nie robienie tego może przynieść właśnie takie efekty. Warto zatem być świadomym, że higiena osobista jest ważna nawet, jeżeli badania wykazują coś innego. 

Jak często powinno się brać prysznic?
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów