Björk pod raz pierwszy opowiedziała o swojej seksualności. "Wolę coś z National Geographic"

Redakcja 10.10.2016
Björk
Fotografia: East News

Wulkan to dla niej symbol seksualny, a kobiece narzekanie nie jest niczym złym. Takiej Björk nie znaliście.

Björk rzadko wypowiada się w mediach. Ostatnio otworzyła w Londynie wystawę opartą na technologii Virtual Reality, która wzbudziła ogromne zainteresowanie i zachwyt jej nowoczesną wizją sztuki. Ekspozycja rozbudziła zainteresowanie dziennikarzy tym, co Islandka ma do powiedzenia. Dzięki temu poznaliśmy jej poglądy na temat seksualności i feminizmu.

Każdy miłośnik muzyki Björk wie, jak ważna jest dla niej natura. Słychać to w jej muzyce i widać w teledyskach. To, co powiedziała w rozmowie z serwisem Standard.co.uk tłumaczy jej podejście do sztuki, która okazuje się być bardzo zmysłowa. Artystka wyjaśniła, że nie pociągają jej gorsety i kabaretki rodem z Las Vegas. To dla niej przeciętna, tania seksualność. Co innego natura.

Lubię książki i filmy erotyczne, ale nie uważam, żeby styl burleski był seksowny. Jest bardzo mierny, normcorowy – stwierdziła. – Podnieca mnie natura. Sceny rodem z domu publicznego mnie nie kręcą, wolę coś w stylu zwierzęcej pornografii z National Geographic.

Björk
Fotografia: ONS

Nowe dwudziestoletnie

W rozmowie z brytyjskim serwisem Björk stwierdziła, że obecnie mamy do czynienia z nową falą feminizmu. Zdała sobie sprawę z tego, że teraz jest odpowiedni czas na wyładowanie frustracji wywołanej nierównością płciową.

Pokolenie mojej mamy świetnie radziło sobie w latach siedemdziesiątych z protestami. Moje pokolenie mogło udowodnić, że kobieta może robić to, co chce, po prostu to robiąc. Dla mnie to zawsze była najlepsza droga do tego, aby być silną kobietą. Ale od ostatnich trzech, czterech lat mamy do czynienia z nową falą feminizmu, co szczególnie jest widoczne u kobiet dwudziestoletnich. Myślę, że teraz jest czas na narzekanie – podsumowała artystka.

Być może jej słowa mogą wywołać zdezorientowanie i zdziwienie, ale przecież nie od dziś wiadomo, że Björk jest skandalistką. Aby dobrze zrozumieć, co ma na myśli, szczególnie jeśli chodzi o kwestie seksualności, jej wypowiedzi należy odczytywać tak, jak jej sztukę. Z otwartym umysłem, nie brać niczego dosłownie. W końcu wszystko, co tworzy z założenia i w praktyce, jest poezją.

Björk
Fotografia: ONS
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów