Biblioteka UW będzie największą wypożyczalnią e-booków w Europie

Redakcja 14.10.2016
Bilbioteka Uniwersytetu Warszawskiego
Fotografia: East News

BUW jest dumą Warszawy, a jeszcze w tym roku zyska miano najbardziej nowoczesnej biblioteki na Starym Kontynencie. 

Uniwersytet Warszawski obchodzi 200 urodziny. Z tej okazji zorganizowano wystawę 200 obiektów na 200 lat. Nie tylko książki. 

Od początku października goście uniwersyteckiej biblioteki mogą podziwiać dokumenty, ryciny i rysunki, książki, rękopisy, a także zbiory, które zostały już zdigitalizowane. Dwa wieki edukacji w stolicy postanowił uhonorować też sklep internetowy Amazon. Na otwarciu wystawy przedstawiciele firmy ogłosili, że przekażą bibliotece 200 czytników e-booków.

Z czytników marki Kindle będą mogli korzystać oczywiście studenci, a Amazon przez trzy lata będzie dostarczał Bibliotece e-booki. Wypożyczający nie będą mieli na co narzekać - na każdym czytniku zapisanych będzie aż sześć tysięcy książek. BUW będzie największą i jedyną uniwersytecką kindloteką w Europie. Jednak na tym wsparcie najsłynniejszego sklepu internetowego na świecie się nie kończy. 

W ochronie polskiego dziedzictwa

Co ciekawe, Amazon zrobi dla BUW-u coś więcej, niż podarowanie sprzętu elektronicznego. Wiele wartościowych książek, które znajdują się w Bibliotece, jest w złym stanie i wymagają digitalizacji.

Firma pomoże dać im drugie życie. W ten sposób znajdą one nowych czytelników, już w formie cyfrowej – wyjaśniają władze BUW-u. 

Amazon przekaże czytniki Kindle’a najprawdopodobniej pod koniec 2016 roku. Jak przystało na 21. wiek, elektroniczne książki, mimo że w będą w mniejszości, nie będą dyskryminowane. Zasady ich wypożyczania nie będą różniły się od zasad wypożyczania książek tradycyjnych - czyli na 30 dni, z możliwością przedłużenia na stronie biblioteki. Nie zmienia się również procedura w przypadku zgubienia lub zniszczenia wypożyczonego czytnika - winny będzie musiał go odkupić.

Nie będzie również możliwości odsprzedania Kindle'a - sprzęt będzie miał wygrawerowane logo BUW-u - niczym książki oznaczane pieczęcią.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów