Bez makijażu i retuszu. Kalendarz Pirelli 2017 będzie wyjątkowy jak jego bohaterki

Redakcja 29.08.2016
Pirelli 2017 Uma Thurman
Fotografia: Pirelli.com

Zdjęcia słynnego niemieckiego fotografa są przełomowe. Udowodniają, że dojrzała kobieta jest piękniejsza od seksbomby.

Peter Lindbergh swoją pierwszą sesję zdjęciową dla Pirelli wykonał w 1996 roku. Dzięki tamtej edycji modelki takie jak Eva Herzigova zyskały międzynarodową sławę. W zeszłym roku polityka Pirelli zmieniła się - wciąż na zdjęciach obserwujemy piękne kobiety, ale nie w dotychczasowym rozumieniu. W kalendarzu na 2017 rok nie znajdziemy nagości i naoliwionych skór. To hołd złożony kobiecemu ciału, które jest piękne w swojej pospolitości. W zeszłym roku Annie Leibovitz sfotografowała silne kobiety, takie jak Amy Schumer, Yoko Ono i Serena Williams, w tym Lindbergh uwiecznił kobiety dojrzałe.

W tym roku przed obiektywem Lindbergha stanęły wszystkim znane aktorki. Te, które jeszcze dwadzieścia lat temu były obiektem westchnień i zazdrości. Jak powiedział fotograf, idea kalendarza na 2017 rok ma być zerwaniem z fałszywym ideałem piękna w Hollywood. Oprócz artystek takich jak Nicole Kidman, Penelope Cruz, Uma Thurman, Robin Wright, Julianne Moore czy Kate Winslet, na zdjęciach będzie można podziwiać również ich młodsze koleżanki - Rooney Marę, Alicię Vikander, Lupitę Nyong’o. W tym szanowanym w świecie filmowym gronie znalazło się również miejsce dla profesor teorii polityki z moskiewskiego uniwersytetu im. Łomonosowa - Anastazji Ingatowej. 

Kate Winslet
Fotografia: pirelli.com
Nicole Kidman

Mądre kobiety

Jak przyznał Peter Lindbergh, zależało mu na tym, aby sfotografować kobiety, które występują w mądrych filmach, są laureatkami Oscarów, cieszą się dużym szacunkiem. Na stronie Pirelli opublikowano zdjęcia z samej sesji zdjęciowej - dzięki którym możemy domyślać się, że modelki nie będą przedstawione jako obiekt seksualny. To będą raczej stonowane, eleganckie zdjęcia, zbliżenia na już nie takie młode już twarze. Jak powiedział fotograf w rozmowie z magazynem "Vogue", Penelope Cruz pozowała z niewystylizowanymi włosami, w szortach i w za dużym podkoszulku, a Uma Thurman bez makijażu. 

Kalendarz Pirelli ukazuje się od 1964 roku. Do niedawna był zbiorem aktów znanych aktorek i modelek, jednak od dwóch lat ten trend się zmienia - najważniejsza jest osobowość kobiety. Na początku przeznaczony był wyłącznie dla pracowników firmy Pirelli, która specjalizuje się w produkcji opon pneumatycznych. Po latach ta ekskluzywna publikacja wciąż nie jest powszechnie dostępna, trafia tylko do wyselekcjonowanego grona w nakładzie kilkunastu tysięcy egzemplarzy. Na Polskę przypada zaledwie 150 sztuk. Co ciekawe, pierwszą osobą, do której trafia kalendarz, jest królowa Elżbieta II.

Penelope Cruz
Robin Wright
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów