Benedyktynki nie mogły opuścić klaszornych murów, więc pomysłowo skorzystały z Internetu

Paulina Szestowicka 18.08.2016
Zakonnice zebrały w sieci pieniądze na remont klasztoru
Fotografia: East News

Zakonnice doskonale wiedzą do czego służą popularne portale i media społecznościowe. 

Benedyktynki chociaż nie opuszczają murów klasztoru, idą z duchem czasu. Zakonnice chcąc zebrać dodatkowe fundusze na remont budynku, założyły stronę internetową Zrob1malykrok.pl i rozpoczęły zbiórkę pieniędzy. Przełożona klasztoru Barbara Denor OSB w rozmowie z "Pulsem Biznesu" powiedziała, że wpadła ten pomysł w trakcie modlitwy. 

Opisałyśmy wygląd budynków, przedstawiłyśmy pilną potrzebę i poprosiłyśmy o wsparcie. Twórcy tego typu akcji nie mogą poprzestać na stworzeniu strony. Trzeba ją promować i przypominać o sobie, m.in. w sieciach społecznościowych. Nieustanna komunikacja i informacja to bardzo ważne elementy. Nam pomogła też prośba o przekazywanie sprawy dalej. W ten sposób powstał łańcuszek, którego efekty przerosły nasze oczekiwania - tłumaczy siostra zakonna w rozmowie z gazetą.

Akcję wsparło 5 tysięcy osób, które wpłaciły kwoty zaczynające się od kilkudziesięciu groszy do nawet kilku tysięcy złotych. Dzięki zebranym pieniądzom siostrom udało się odnowić klasztor, osuszyć mury i co ważne, zaadaptować budynek noclegowy. Niebawem mają też powstać samotnie do medytacji i przedszkole. Kolejne inwestycje mogą pochłonąć nawet 5 milionów złotych. Jednak zakonnice wiedzą już z czym się crowdfunding, więc na pewno poradzą sobie z kolejną zbiórką. 

Warto zwrócić uwagę, że Benedyktynki wyremontowały nie tyle co klasztor, a zabytek. W taki sposób przyczyniły się nie tylko do ochrony miejsca religijnego ale także historycznego. Budynek od 17. wieku należał do zakonu, ale w 1782 roku został mu odebrany. Klasztor szybko przerobiono na magazyn, do którego siostry odzyskały prawa dopiero na początku lat 90.

Jak widać, po tylu latach, na szczęście udało się przywrócić należyty szacunek zabytkowi. I zrobiły to siostry, które sprytnie obeszły zakaz czynności zarobkowej poza murami klasztoru. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów