Śmiercionośna bakteria wykryta w Polsce. Jest odporna na antybiotyki

Magdalena Barszczak 27.07.2018
bakteria New Delhi
Fotografia: Shutterstock

Zakażonych zostało pięć osób.

U pacjentów Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku wykryto groźną bakterię Klebsiella pneumoniae, zwaną New Delhi. Przywędrowała do Polski z Indii. Dyrekcja placówki potwierdziła, że zarażonych zostało pięć osób.

Groźna bakteria New Delhi w gdańskim szpitalu

Dr hab. n. med. Tomasz Stefaniak w rozmowie z Radiem Gdańsk poinformował, że pierwszy przypadek bakterii wykryto u pacjenta Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej po przeszczepie serca. Tego samego dnia oddział zamknięto, przesunięto zabiegi operacyjne oraz wstrzymano planowe przyjęcia.

Aktualnie nie jest możliwe określenie terminu, jak długo to działanie prewencyjne będzie potrzebne. Jednak już rozpoczęliśmy na niewielką skalę realizację przyjęć planowych w taki sposób, aby pacjenci hospitalizowani oraz ci nowo przyjęci byli bezpieczni - tłumaczył Tomasz Stefaniak.

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku obecnie przebywa pięciu pacjentów z New Delhi. Osoby te są hospitalizowane w Klinice Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych, Klinice Hematologii i Transplantologii oraz w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym. Oprócz pierwszego zakażonego, bakterią Klebsiella pneumoniae zainfekowana jest też inna chora przebywająca na oddziale Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej.

Bakteria New Delhi - objawy

Nazwa bakterii New Delhi pochodzi od miejsca, gdzie 10 lat temu zanotowano pierwszy przypadek zakażenia. Z Indii szczepy powędrowały w inne miejsca globu, również do Europy. Klebsiella pneumoniae jest odporna na leczenie antybiotykami, ponieważ produkuje rozkładający je enzym. Bakteria łatwo rozprzestrzenia się między ludźmi. W zeszłym roku epidemia New Delhi szalała m.in. w Warszawie, Poznaniu i Białymstoku. Zarażonych było ponad 2 tys. osób. 

New Delhi jest najgroźniejsza dla osób starszych, z obniżoną odpornością i dzieci. Może doprowadzić do śmierci w zaledwie kilka godzin. Wywołuje m.in. zapalenie płuc, opon mózgowych lub sepsę.

Zobacz także: Zabójcza bakteria straszy Europę. Eksperci boją się epidemii

Autor: Magdalena Barszczak

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów