Badania ujawniły, co mężczyźni myślą o inteligentnych kobietach. To zaskakujące odkrycie

Anna Respondek 20.09.2017
Inteligentna kobieta
Fotografia: Pexels

Można się zdziwić. 

Inteligentna kobieta jest największym postrachem mężczyzny. A może nie jest aż tak źle i niektórzy panowie poszukują właśnie takich partnerek? Naukowcy z Uniwersytetu Buffalo postanowili sprawdzić, co mężczyźni tak naprawdę myślą o bystrych kobietach. Rezultaty okazały się zaskakujące.

Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie "Personality and Social Psychology Bulletin" ujawniły pewną zawiłość w myśleniu płci męskiej. Okazuje się bowiem, że inteligentne kobiety są atrakcyjne do momentu, kiedy nie dojdzie do spotkania twarzą w twarz. 

Panowie uważają, że inteligencja jest seksowna, jednak jedynie w teorii. Bowiem kiedy dochodzi do bezpośredniej konfrontacji z inteligentną kobietą, ich zainteresowanie maleje. W badaniach wzięło udział 650 uczestników.

Kiedy mężczyźni oczekiwali na interakcję z kobietą, która była w innym pokoju i przewyższała ich inteligencją, wykazywali większe zainteresowanie jej osobą. Jednak w momencie, w którym dochodziło do spotkania twarzą w twarz, mężczyźni stawali się zdystansowani i nie okazywali "romantycznego" podejścia - twierdzi profesor Lora Park.   

Park zasugerował również, że panowie, którzy spotkają się z inteligentniejszą kobietą niż oni sami, odczuwają nagły spadek samooceny, tak, jakby ktoś odebrał im "męskość". To prowadzi do mniejszego zainteresowania hipotetyczną partnerką. Zmiana zdania związana jest z poczuciem zagrożenia i bliskością inteligentnej kobiety. 

Jak się okazuje, występuje jedynie wtedy, kiedy dla mężczyzny inteligencja jest jednym z najważniejszych czynników.

Dziedzina ma znaczenie. Jeśli nie przykładasz wagi do inteligencji, nie czujesz się zagrożony. Jednak jeśli jest dla ciebie bardzo ważna, wolisz z inteligentniejszymi osobami mieć kontakt raczej na odległość - wyjaśniła Park. 

Inne badania profesor ujawniły, że kobiety, w przeciwieństwie do mężczyzn, wolą partnerów mądrzejszych niż one same, szczególnie w dziedzinach związanych z technologią, nauką czy matematyką. 

Wygląda na to, że kobiety są dużo odważniejsze. ;) 

giphy-downsized
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów