Atrakcyjny wygląd może przeszkadzać w życiu? Naukowcy ujawniają, w których sytuacjach tak się dzieje

Anna Respondek 03.11.2017
Atrakcyjni ludzie
Fotografia: Pexels

Jakie są jego największe minusy?

Atrakcyjny wygląd to coś, o czym marzą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Według wielu osób, dzięki odpowiedniemu wizerunkowi jesteśmy w stanie w życiu odnieść sukces i to bez aż tak dużego nakładu pracy.  

Nowe badania opublikowane w czasopiśmie naukowym "Journal of Personality and Social Psychology" ujawniły, że ludzie wierzący w stereotyp, że piękni mają łatwiej w życiu, są w błędzie. 

Jak wynika z badań naukowców atrakcyjni ludzie mogą mieć większe trudności ze znalezieniem pracy, szczególnie tej mniej pożądanej. Badacze zapytali ankietowanych czy zatrudniliby osoby zaprezentowane na zdjęciach. Okazało się, że większość z nim uważała, że miejsce "pięknych" jest na kierowniczych i managerskich stanowiskach, dlatego nie zatrudniliby ich do mniej prestiżowych prac. W badaniu wzięło udział ponad 750 osób. 

Odkryliśmy, że ludzie postrzegają atrakcyjne osoby za te bardziej uprawnione do lepszych prac niż mniej atrakcyjne osoby. Nasze badania pokazały, że należy zmienić myślenie na temat pracy na niższym szczeblu, czyli takiej, która znajduje się na końcu spektrum gospodarczo-społecznego. Wiele osób może być z tego powodu dyskryminowana - stwierdziła Margaret Lee, współautorka badań.

Czy spotkaliście się kiedyś z takim rodzajem dyskryminacji? 

giphy-downsized (27)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów