Artystka miała dość próśb o uśmiech. Wykonała serię portretów "Bitchy Resting Face Project"

Redakcja 17.01.2017
"Resting Bitch Face"
Fotografia: mandytsung/ Instagram.com

Zwykłe "uśmiechnij się!" może doprowadzić do szału. Tak samo, jak pytanie, czy wszystko jest w porządku. 

Kanadyjska artystka Mandy Tsung postanowiła raz na zawsze uciąć spekulacje na temat swojego negatywnego nastawienia do świata. Zbyt często jej zamyślona twarz o neutralnym wyrazie mylona była ze złością albo z obrażeniem. I to dotyczy nie tylko Mandy, ale większości kobiet na świecie. Zjawisko "Bitchy Resting Face" weszło na stałe do popkultury, traktowane jest poważnie już nawet przez socjologów i psychologów.

Jeśli to jak wygląda BRF, wciąż nie jest jasne, wystarczy spojrzeć na zdjęcia aktorki Kristen Stewart. Zanim świat rozpoznał u niej syndrom odpoczywającej twarzy, postrzegana była jako najbardziej wredna gwiazda świata. Jeśli wizerunek filmowej Belli nie jest przekonujący, portrety autorstwa Mindy Tsung są niemal podręcznikowymi ilustracjami tego zjawiska.

Silna kobieta się nie uśmiecha

W styczniu 2017 roku grupa artystyczna "Strong Female Character" otworzyła w galerii Hot Art Wet City w Vancouver zabarwioną feministycznie wystawę. W jej ramach pokazano portrety z cyklu "Bitchy Resting Face Project" namalowanego przez Tsung. Artystka przeniosła na płótno wizerunki kobiet, które zachęcone ideą i które również miały dosyć ciągłych pytań, wysłały jej swoje selfie. Artystka zachęcała do przesyłania jak najbardziej "sukowatych" fotek. 

Każda kobieta wie, jak łatwo może rozwścieczyć prośba o uśmiech, kiedy twoja twarz jest po prostu zrelaksowana. To najbardziej naturalny wyraz twarzy, jaki kobieta może przybrać. To jej najbardziej szczera i niewinna ekspresja, a jest tak niepokojąca, że nieznajomi często czują potrzebę wpłynięcia na nią. Być może, dlatego że trudno tę minę polubić – napisała na swoim blogu artystka.

Mindy wykonała swoje dzieła, aby uchronić swoje koleżanki przed niepotrzebnymi pytaniami. Twierdzi, że ludzie, szczególnie mężczyźni, poprzez natarczywe zachowanie i usilne proszenie o uśmiech chcą odwrócić uwagę od swoich własnych frustracji. To raczej daleko posunięte wnioski, jednak przymus uśmiechania się wpisuje się w ideał kobiety, która wygląda ładnie, tylko kiedy się szczerzy. Mężczyzna może, a nawet powinien być srogi, bo wtedy jest męski. Jeśli macie w planach wizytę w Kanadzie, tę ciekawą wystawę można oglądać do 28 lutego 2017 roku.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów