Z aplikacji WhatsApp nie usuniemy trwale naszych prywatnych wiadomości

Martyna Kraus 01.08.2016
WhatsApp
Fotografia: Pixabay

W taki sposób ważne dla nas dane lub informacje mogą ujrzeć światło dzienne. 

Sekretne wiadomości, romanse, niespodzianki, plotki, to stosunkowo nieszkodliwe informacje, które przechowujemy na naszych telefonach. Zdarza się jednak, że pośród nich znajdują się naprawdę ważne dane, które nie powinny być dostępne dla osób postronnych. Wydaje się nam, że wystarczy wtedy jedno kliknięcie w aplikacji WhatsApp, aby usunąć niepożądaną wiadomość.

Jak donosi portal Techcrunch.com, okazuje się, że usunięty komunikat wcale nie znika. Mało osób zdaje sobie sprawę, że wszystko przechowywane jest nadal w pamięci aplikacji i łatwo można to odczytać. Johnathan Zdziarki, ekspert iOS, przeprowadził test, dzięki któremu jednoznacznie wykazał, że raz napisane w komunikatorze wiadomości pozostają w nim na zawsze. A przynajmniej na znacznie dłużej, niż mogłoby nam się wydawać.

Zainstalowałem aplikację i rozpocząłem kilka różnych wątków. Następnie, niektóre z nich zarchiwizowałem, niektóre usunąłem, a inne wyczyściłem. Później, całkowicie wyczyściłem wiadomości za pomocą opcji Clear All Chats. Żadna z tych czynności nie przyniosła obiecywanego efektu. Niezależnie od tego, którą z nich wykonałem, żadna z wiadomości nie została zapisane w bibliotece SQLite i tym samym wszystkie pozostały w bazie danych aplikacji. Wygląda na to, że jedynym sposobem na pozbycie się wiadomości, jest usunięcie aplikacji – wyjaśnił Zdziarski.

Oznacza to, że osoba trzecia, która będzie miała fizyczny dostęp do naszego telefonu, może bez problemu odczytać usunięte i zarchiwizowane dane. WhatsApp, należący do Facebooka, nie jest jedyną aplikacją, która działa na tych zasadach. Wiadomości nigdy nie zostają w pełni usunięte także z iMessage, Signal czy Wickr. Johnathan Zdziarski dał kilka praktycznych wskazówek, żebyśmy mogli uchronić się przed niechcianym wyciekiem informacji. 

Jego zdaniem przede wszystkim należy zakładać konta ze skomplikowanymi hasłami i nie zapisywać ich na urządzeniach mobilnych. Poza tym poradził, żeby nie tworzyć automatycznych kopii zapasowych dla aplikacji i nie wiązać z kontami na innych portalach, na przykład Facebooku. Polecił też, aby od czasu do czasu usuwać aplikację z komórki i instalować ją na nowo. I oczywiście należy uważać, komu dajemy nasz telefon. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów