Anomalia w pogodzie. Tak zimnego maja nie było od 1991 roku!

Magdalena Barszczak 17.05.2019
anomalia pogodowa w maju
Fotografia: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Taką kapryśną aurę w maju Polacy ostatnio obserwowali 28 lat temu!

Tak zimnego maja nie było już dawno. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do piknikowej pogody o tej porze roku. Tym razem na grilla będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Zobacz także: Tony pyłu znad Sahary nadciągają nad Polskę. Niebo zmieni kolor

Kapryśny maj w tym roku to nie tylko efekt "zimnej Zośki", czyli napływania zimnego powietrza po okresie wyżu barycznego. Meteorolodzy ustalili, że tak zimnych pierwszych tygodni maja w Polsce nie było od 28 lat!

Przed nami duże ocieplenie. W weekend ma być mokro i burzowo, ale ciepło. Według prognoz IMGW-PIB termometry pokażą na zachodzie kraju nawet 25 stopni. Niestety zimno powróci. Synoptycy z biura Cumulus prognozują ochłodzenie nawet o kilkanaście stopni. Jak podaje wp.pl, w przyszły weekend możemy się spodziewać od 13 do 15 st. Celsjusza.

Wyjątkowo zimny maj. Tak nie było od 28 lat!

Nie tak wyobrażaliśmy sobie pełnię wiosny. Według statystyk w maju możemy liczyć na co najmniej kilkanaście dni z temperaturą maksymalną powyżej 20 st. Rok temu takich dni było aż 26. W tym roku jeszcze ani jednego.

To najchłodniejsza pierwsza połowa maja od 1991 roku. W tym okresie notuje się z reguły do 5-6 dni z temperaturą maksymalną poniżej 15 stopni. O ile w analogicznym okresie 2018 roku nie było ani jednego takiego dnia, o tyle w tym roku jest ich już aż 10 - mówi Marek Błaś z Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z "Gazetą Wrocławską".

Zobacz także: Gwałtowne załamanie pogody w weekend. Po upałach przyjdą burze i grad!

Do czego wykorzystuje się rośliny lecznicze w medycynie naturalnej? 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów