Amerykańską pilotkę uznano za zmarłą w 1939. Teraz opublikowano zdjęcie, które ma rozwiązać zagadkę jej śmierci

Emilia Klima 06.07.2017
Amelia Earhart
Fotografia: East News

Amelia Earhart zaginęła podczas próby okrążenia kuli ziemskiej wzdłuż równika. Uznano ją za zmarłą. Nowy film dokumentalny stawia tezę, że jej samolot wcale nie rozbił się nad oceanem. 

Amelia Earhart to pierwsza kobieta, która samotnie przeleciała nad Atlantykiem. Sztuki tej dokonała w 1932 roku. Pięć lat później postawiła sobie kolejne wyzwanie - jako pierwsza pilotka chciała okrążyć kulę ziemską wzdłuż równika.  W 40. dniu podróży i przebyciu około 3/4 dystansu, wystartowała z Nowej Gwinei razem z nawigatorem Fredem Noonanem. Lecąc nad Oceanem Spokojnym stracili kontakt radiowy.

Amerykański rząd wydał na poszukiwanie dwójki prawie 4 mln dolarów. Nigdy jednak nie udało się odnaleźć ani ciał, ani szczątków samolotu. 5 stycznia 1939 roku została uznana za zmarłą. 

Amelia Earhart, Fred Noonan
Fotografia: East News

Nowe poszlaki 

Tajemniczemu zaginięciu pilotki do dziś towarzyszą różne teorie spiskowe. Jedni twierdzą, że Amelia spędziła resztę życia jako rozbitek na jednej z wysp Pacyfiku, inni sugerują, że mogła zostać schwytana przez Japończyków i skazana na śmierć jako szpieg, jeszcze inni, że wróciła do Stanów Zjednoczonych pod przybranym nazwiskiem.

Zagadkowej historii ostatniego lotu Amelii poświęcony zostanie film dokumentalny na kanale History Channel. Fragment został wyemitowany w porannym programie stacji NBC, "Today". Wypowiadający się w nim dziennikarz śledczy twierdzi, że dotarł do zdjęcia, które znajdowało się w Brytyjskich Archiwach Narodowych. Zostało ono wykonane w 1937 na wyspach Marshalla, które wówczas były okupowane przez Japonię. Widać na nim kobietę i mężczyznę rasy kaukaskiej, którzy według dziennikarza mają być zaginionymi lotniczką i jej nawigatorem.

Historia zaginionej lotniczki
Fotografia: National Archives / NBC

Co stało się z lotniczką?

 Autorzy filmu dokumentalnego są pewni, że na zdjęciu znajduje się zaginiona dwójka. Freda ma zdradzać nos i linia włosów, Amelię krótka fryzura i charakterystyczny styl. Tezę mają potwierdzać relacje lokalnej ludności.

Przez dekady mieszkańcy wyspy utrzymywali, że widzili, jak samolot się rozbił zanim pilotka i jej nawigator zostali pojmani. Dzieci w szkole twierdziły, że wielokrotnie widziały trzymaną w niewoli Eckhart. Ta historia została nawet przedstawiona na wydanych w 1980 roku znaczkach - czytamy w zapowiedzi filmu dokumentalnego na stacji NBC.

Autorzy dokumentu twierdzą, że zaginiona dwójka została posądzona o bycie szpiegami i była trzymana przez Japończyków w niewoli. Okoliczności ich śmierci nadal jednak pozostają nieznane. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów