Amerykańscy naukowcy odkryli zaskakujący lek na smog. Wystarczy spożywać te substancje

Mateusz Patyk 14.03.2017
smog kobiety w maskach
Fotografia: East News

Drobinki pyłu dostające się do płuc to dziś palący problem. Z pomocą przychodzą maski oraz... zwykłe witaminy.

Badanie przeprowadzone na małą skalę w Stanach Zjednoczonych przyniosły pozytywne rezultaty. Okazało się, że witaminy z grupy B mogą zapewnić ochronę przed skutkami zanieczyszczenia powietrza, a wysokie ilości spożywanych związków z tej grupy jest w stanie "całkowicie cofnąć" wszelkie objawy, podaje BBC.com.

Przyczyną chorób związanych z wdychaniem smogu są cząsteczki PM2,5, które mają średnicę mniejszą niż 2,5 mikrometra (około 1/30 średnicy ludzkiego włosa). Ich fragmenty, gdy już dostaną się do płuc, mogą powodować bardzo groźne epigenetyczne zmiany w komórkach, co z kolei negatywnie wpływa na ogólne zdrowie człowieka.

Naukowcy już wcześniej odkryli, że podawanie wyżej wymienionych składników odżywczych zwierzętom narażonym na wcześniejsze działanie chemicznego związku zawierającego toksyczny bisfenol A, jest w stanie zatrzymać proces niszczący komórki proces. Teraz, dzięki testom przeprowadzonym na ludziach, udowodniono złagodzenie negatywnych skutków oddychania zanieczyszczonym powietrzem przez codzienne łykanie suplementu zawierającego 2,5 mg kwasu foliowego, 50 mg witaminy B6 oraz 1 mg witaminy B12.

smog Nowe Delhi
Fotografia: East News

Kobieta na tle smogu w Nowym Delhi, stolicy Indii

Kto jada witaminy... ten mniej kaszle

Badanie przeprowadzono na grupie 10 ochotników. Na początku oddychali oni czystym powietrzem, a naukowcy podawali im zwykłe placebo. Potem wystawiono ich płuca na działanie powietrza z zawieszonymi w nim cząsteczkami PM2,5, jednocześnie poproszono o regularne spożywanie tabletek zawierających duże dawki witamin z grupy B.

Po czterech tygodniach suplementacji szkodliwy wpływ PM2,5 na geny został ograniczony od 28 do nawet 76 procent.

Biorąc pod uwagę szacunki efektów, mówimy o prawie całkowitej kompensacji chemicznych zmian w DNA wywołanych przez zanieczyszczenie powietrza - powiedział stronie BBC.com Jia Zhong z Harvard School of Public Health, który przewodził badaniom.

Naukowcy biorący udział w eksperymencie przeprowadzonym na relatywnie małej grupie ochotników zgodnie twierdzą, że do pełnego ogłoszenia sukcesu na polu walki ze smogiem wymaganych jest jeszcze sporo badań. W niedalekiej przyszłości planowane są podobne testy na mieszkańcach miast z dużym zanieczyszczeniem powietrza jak PekinMeksyk czy Nowe Delhi w Indiach. Pozytywny efekt podawania witaminy B osobom mającym przewlekły kontakt z pyłkami PM2,5 nie został dotąd potwierdzony.

Wnioski z badania opublikowano w czasopiśmie "Proceedings Journal of National Academy of Sciences".

warszawski smog
Fotografia: Flickr.com/Greenpeace Polska

Warszawskie wieżowce częściowo przysłonięte przez smog

Zakłady Azotowe
Fotografia: East News

Podtarnowski krajobraz z Zakładami Azotowymi w tle

Greenpace
Fotografia: Flickr.com/Greenpace Polska

Akcja Greenpeace'u przeciwko zanieczyszczeniu powietrza w Krakowie

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów