Agata i Kinga Duda zabrały głos ws. aborcji. Tego nikt się nie spodziewał!

Kinga Duda w białym garniturze, Andrzej Duda w ciemnym garniturze i Agata Duda w białym garniturze podczas wyborów
Fotografia: Jakub Kaminski/East News

Agata i Kinga Duda zdecydowały się skomentować wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Ich słowa zaskoczyły wiele osób.

Od kilku dni trwają protesty związane z wyrokiem Trybunały Konstytucyjnego ws. aborcji. Na ulice polskich miast wyszło tysiące Polaków, którzy domagają się prawa o wolność kobiet. Wielu z nich domagało się także tego, żeby głos w tej sprawie zabrały żona i córka Andrzeja Dudy. 28 października obie zdecydowały się powiedzieć, co sądzą na temat wyroku Trybunału Konstytucyjnego i aborcji. Ich oświadczenia były zaskakujące dla wielu osób, okazało się bowiem, że nie zgadzają się z wyrokiem, który zapadł ws. kompromisu aborcyjnego.

Zobacz także: Gwiazdy komentują wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. "Kobieta w Polsce 2020 niewolnicą"

Agata i Kinga Duda zabrały głos ws. aborcji. Co sądzą o wyroku TK?

Jako pierwsza głos w sprawie zabrała Kinga Duda.

Córka Andrzeja Dudy otwarcie podkreśliła, że nie jest za aborcją, jednak ważna jest dla niej wolna wola każdego człowieka.

Rozwiązanie istniejące dotychczas dawało możliwość wyboru. Wybór, a nie przymus. Kobieta mogła, ale nie musiała z tego prawa korzystać. W sprawie tak niewyobrażalnie trudnej, jak wizja urodzenia dziecka, które może umrzeć minuty czy godziny po porodzie, decyzja o kontynuacji lub przerwaniu ciąży, powinna być pozostawiona kobiecie i podjęta zgodnie z jej własnym sumieniem, jej systemem wartości, z jej własnymi przekonaniami. Bo to ta kobieta mierzy się z konsekwencjami swojej decyzji do końca życia - napisała Kinga w swoim oficjalnym oświadczeniu.

Tym samym dodała, że dotychczasowy kompromis aborcyjny, który był ustanowiony w 1993 roku, był dobrym rozwiązaniem. Podobnego zdania jest jej mama. 

Tego samego dnia wieczorem Andrzej Duda był gościem w programie Polsatu "Gość Wydarzeń". W pewnym momencie przekazał słuchawkę swojej żonie. 

Mogę mówić oczywiście za siebie - ja nie wyobrażam sobie, abym mogła usunąć ciążę, nawet zagrożoną. Ale wynika to z moich przekonań, z mojej wiary, ale także świadomości, że w tej niewyobrażalnie trudnej sytuacji nie zostałabym sama i miałabym wsparcie rodziny. Przez ostatnie pięć lat poznałam bardzo wiele kobiet, które pomimo tego, że miały takie prawo, nie zdecydowały się na usunięcie ciąży, wychowują ciężko upośledzone dzieci. Poznałam też takie, które dowiedziały się, będąc w ciąży, że ich dzieci umrą zaraz po porodzie. Mam do tych kobiet ogromny szacunek i uważam je za bohaterki. Natomiast stawiam pytanie - czy każdy jest zdolny do heroizmu? I czy kobiety muszą być zmuszane do heroizmu? Tutaj mam wątpliwości - skomentowała Agata Duda. 

Co sądzicie na temat tych dwóch oświadczeń? 

Zobacz także: Oliwia Bieniuk zabrała głos ws. aborcji. 18-latka staje w obronie kobiet

Ten projekt robi furorę na całym świecie. Pozują tutaj gwiazdy ze swoimi młodszymi wcieleniami!  

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów