Gwiazdy komentują wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. "Kobieta w Polsce 2020 niewolnicą"

Paulina Ermel 23.10.2020
Anja Rubik
Fotografia: face to face/FaceToFace/REPORTER

Trybunał Konstytucyjny ogłosił 22 października, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodna z Konstytucją RP. Wiele osób protestuje przeciwko temu wyrokowi. Głos zabrały również polskie gwiazdy. Padły mocne słowa.

22 października Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie dopuszczalności aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Według sędziów jest to zapis niezgodny z Konstytucją RP.

Jeszcze zanim wyrok zapadł, obywatele kraju protestowali przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego. Wg nich już i tak było ono restrykcyjne. Decyzja zapadła i spotkała się z ogromnym sprzeciwem społeczeństwa. W dużych polskich miastach w czwartek wieczorem doszło do protestów, a burza rozpętała się także w mediach społecznościowych.

Głos zabrały również polskie gwiazdy, które w dużej części nie zgadzają się z tym orzeczeniem. Padły naprawdę mocne słowa.

Gwiazdy komentują wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji

Wyrok ws. aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu nie spodobał się tysiącom Polaków w całym kraju. Sprawę komentują też znane polskie gwiazdy, które w dużej części są za wolnym wyborem i za tym, żeby to rodzice decydowali o tym, czy chcą urodzić zagrożone dziecko.

W mediach społecznościowych zawrzało. Jako jedna z pierwszych na wyrok zareagowała Anja Rubik, która od dawna walczy o prawa kobiet w Polsce.

I się stało... To wyrok na Polki i polskie rodziny. Polska 2020. Prawo ingeruje w najbardziej prywatne decyzje życiowe obywateli! To prawo w szczególności uderzy w najuboższe kobiety i rodziny w Polsce!!! Propagandowy cel zostanie osiągnięty - oficjalne statystyki aborcji spadną. Ale aborcje będą odbywały się nadal, tylko w większym strachu, osamotnieniu i często w nieodpowiednich warunkach, które mogą zagrażać życiu kobiet - napisała.

Z kolei Magdalena Boczarska, która dba o prywatność swoją i swojej rodziny, zdecydowała się opublikować na Instagramie intymne zdjęcie zrobione na dzień przed porodem swojego synka. Zrobiła to w ważnym celu.

Dosyć późno zaszłam w ciążę. W wieku 38 lat. Tak potoczyło mi się życie. Ciąża przebiegła podręcznikowo, a ja urodziłam ZDROWEGO chłopca. Dlaczego to piszę? Bo miałam cudowną opiekę lekarską (w tym wszystkie możliwe badania i testy prenatalne), ale przede wszystkim cholernie dużo szczęścia. Niestety nie wszystkim kobietom jest ono dane. Wiem jedno - gdybym miała zajść w ciążę teraz, zżarłby mnie strach i najpewniej nigdy bym się na nią nie zdecydowała. Myślę o piekle i ogromnej tragedii czekających teraz na wiele kobiet. Jest mi tak strasznie przykro. I czuję się tak bardzo bezsilna. Licząc na resztki jakiejś ludzkiej empatii u osób, które są za to odpowiedzialne, zacytuję wypowiedź wybitnego polskiego neonatologa Riada Haidara: 98% aborcji w Polsce wykonywano w związku ze stwierdzeniem ciężkich i nieodwracalnych wad płodu, które były poważnym zagrożeniem dla kobiet w ciąży. Od dziś takiej aborcji wykonać nie można. Trybunał Konstytucyjny zabrał kobietom prawo decyzji. To wyrok polityczny przeciwko kobietom - napisała aktorka.

Obok takiej decyzji Trybunału Konstytucyjnego nie mogła też przejść obojętnie Hanna Lis.

Rządzący skazali kobiety na tortury. Od dziś Polki będą zmuszane do rodzenia dzieci skazanych na śmierć, a potem do przyglądania się ich cierpieniom i trwającej, niekiedy tygodniami, agonii - napisała dziennikarka.

Do protestu przyłączyła się także Martyna Wojciechowska. Gwiazda poruszyła ważną kwestię pomocy, jakiej brakuje w Polsce dla rodziców chorych dzieci.

To, co się dziś stało, to skazanie tysięcy kobiet na cierpienie. Zwracam się zatem z pytaniem do ludzi odpowiedzialnych za tę decyzję: jak nasze państwo jest przygotowane do niesienia pomocy kobietom, które zmusi do urodzenia nieodwracalnie uszkodzonych płodów? Temat braku wystarczającej pomocy osobom niepełnosprawnym jest poruszany od lat. Protesty wspaniałych rodziców takich dzieci od lat spychane są na margines. Nie dostają odpowiedniej pomocy, wparcia, są zostawieni sami sobie - pyta podróżniczka.

Nie tylko znane kobiety protestują przeciwko temu, co się wydarzyło. Na sytuację zareagował Kuba Wojewódzki. Dziennikarz wrzucił do sieci bardzo wymowne zdjęcie.

Dołączył do niego także Michał Piróg, który nie przebierał w słowach.

Masz ku*wa rodzić... Kobieta w Polsce 2020 niewolnicą, za którą decyzje nadal podejmuje pan - napisał tancerz.

Przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego protestuje wiele innych polskich gwiazd - m.in. Magdalena Cielecka, Maja Ostaszewska, Monika Olejnik czy Joanna Koroniewska z mężem. Wiele z nich nie może uwierzyć, jak nad takimi zapisami można obradować w czasie pandemii, która coraz bardziej dotyka nasz kraj.

Co o tym wszystkim sądzicie?

Ten projekt robi furorę na całym świecie. Pozują tutaj gwiazdy ze swoimi młodszymi wcieleniami!    

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów