Abonenci Play powinni sprawdzić faktury. Możliwe dodatkowe opłaty. Sieć tłumaczy

Redakcja 21.06.2017
Play
Fotografia: Blogplay.pl/Pixabay

Wszyscy, którzy w Play mają wykupiony abonament, powinni dokładnie sprawdzić otrzymaną fakturę. 

Kilka dni temu w mediach pojawiła się informacja, że niektórzy klienci Play zostali obciążeni dodatkowymi opłatami za doładowania nieznanych im numerów na kartę. Poszkodowani na fakturach zobaczyli kwoty do zapłaty za usługi, z których nigdy nie korzystali. 

Mam abonament. Na mojej fakturze znajdują się obciążenia za doładowanie karty Play na łączną sumę 150 PLN, których nie robiłem. Mój telefon nigdy nie doładowywał żadnej karty pre-paid. Rzekome doładowania miały miejsce 23 maja o godz. 13:06 oraz 13:08. Byłem wtedy w domu, telefon leżał na stole. Drzwi do mieszkania były zamknięte. Telefon zablokowany jest odciskiem palca, oraz kodem (...) - czytamy na forum Play.

giphy-downsized (25)

Wielki przekręt? 

Sprawę nagłośnił portal Zaufanatrzeciastrona.pl, który po przeanalizowaniu wszystkich zgłoszeń zauważył, że problem dotyczy co najmniej kilku klientów Play. Osoby, które zgłaszały ten fakt na infolinii Play, często słyszały, że w historii ich konta widnieją wspomniane zlecenia. Okazało się jednak, że klienci nie kłamali, a ich konta zostały zaatakowane przez cyberprzestępców.

Jak podaje portal Zaufanatrzeciastrona.pl, mechanizm, dzięki któremu było to możliwe, nie jest skomplikowany. Przestępca przejmuje konto klienta, loguje się na stronie internetowej 24.play.pl, a następnie dodaje do konta numer telefonu, który go interesuje. W ten sposób może z jednego konta zarządzać kilkoma numerami. 

Na początku musicie wejść na 24.play.pl, kliknąć w "Moje numery" oraz "Dodaj lub usuń numer" / "Dodaj numer". To kliknięcie magicznie przeniesie Was w tej samej zakładce do strony konto.play.pl. To bardzo ważny moment, ponieważ teraz musicie w nowej zakładce wrócić na 24.play.pl (nie trzeba się ponownie logować). Macie teraz otwarte dwie zakładki – 24.play.pl oraz konto.play.pl. W zakładce konto.play.pl ewentualnie usuwacie stary dedykowany numer do haseł jednorazowych SMS i dodajecie nowy. Co fascynujące, hasło SMS do autoryzacji tej operacji przychodzi tylko na nowy, właśnie dodawany numer telefonu - podaje Zaufanatrzeciastrona.pl. 

Następnie należy przepisać kod i oczywiście go zatwierdzić. Potem wystarczy zmienić zakładkę na 24.play.pl i wejść w menu "Pakiety i usługi", wybrać opcję "doładowanie konta na kartę z abonamentu" i podać numer do doładowania. Po chwili powinniśmy otrzymać potrzebny kod, który dociera na nowy numer, który przed chwilą został dodany do konta. 

Co na to Play?

Rzecznik Play Marcin Gruszka w rozmowie z Gazeta.pl zapewnił, że sprawa "ma charakter incydentalny" i dotyczy tylko kilkunastu osób, które otrzymają zwrot pieniędzy w ramach reklamacji.

W zeszłym tygodniu otrzymaliśmy kilka zgłoszeń o wykonaniu nieautoryzowanych doładowań z numerów abonamentowych. Od tego czasu robimy wszystko, żeby wyjaśnić tę sytuację. Na chwilę obecną znane nam jest tylko około 10 takich przypadków. Ze względu na niską skalę zjawiska nie zdecydowaliśmy o wyłączeniu tego kanału doładowań. Zgłaszajcie takie przypadki do nas, będziemy każdy rozpatrywać. Po raz kolejny proszę – twórzcie skomplikowane, bezpieczne hasła do Play24, miejcie inne niż do maila czy konta na Facebooku. Nie wpisujcie go na podejrzanych stronach czy w mailach, nawet do PLAY – mamy inne metody weryfikacji - czytamy na Blogplay.pl.

Jak podaje Gazeta.pl, sieć wprowadziła już zmiany, które mają zapewnić klientom bezpieczeństwo i sprawić, aby podobne przypadki nie miały już więcej miejsca. W momencie wykonania doładowania Play wysyła sms na numer, który ma być obciążony. Jeśli klient sam zleca doładowanie, otrzymuje potwierdzenie akcji. Warto jednak zmienić hasła dostępu, a także wyłączyć usługę "doładowanie konta na kartę z abonamentu". I oczywiście, uważnie sprawdzić fakturę. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów