6 gwiazd, które gardzą Photoshopem

Magdalena Kulej 28.03.2018
Emily Ratajkowski, Kate Winslet, Lady Gaga
Fotografia: East News

Kate Winslet, Lady Gaga, Emily Ratajkowski i inne gwiazdy padły choć raz ofiarą Photoshopa i wyrażają swój sprzeciw wobec retuszu zdjęć. 

Niezależnie od tego, czy jesteś zwolenniczką Photoshopa, czy nie, edytowanie zdjęć bez Twojej zgody nie powinno mieć miejsca. Zwłaszcza, jeżeli zmiany są znaczące, a Ty sama nie potrafisz się na zdjęciu rozpoznać. W ostatnich latach przeciw korzystaniu z dobrodziejstw programów do obróbki zdjęć wypowiadało się wielu celebrytów. W sierpniu 2017 roku temat skomentowała żona Johna Legenda, modelka Chrissy Teigen. Nikt już nie wie, jak wygląda czyjaś prawdziwa twarz – powiedziała podczas festiwalu BeautyCon w Los Angeles. W swojej opinii nie jest osamotniona. Portal „Insider” wymienia liczne gwiazdy, które skrytykowały mocno poprawiane zdjęcia… samych siebie

Zobacz także: Grafik Victoria’s Secret odszedł z pracy. Uznał, że taki retusz zdjęć jest niezgodny z etyką 

W marcu gwiazda serialu "Riverdale", Lili Reinhart, oskarżyła Cosmopolitan Filipiny o przesadzoną obróbkę zdjęć, na których pozowała z koleżanką z planu, Camilą Mendes. W serii postów na Instagram Stories twierdziła, że magazyn znacznie wyszczuplił talie aktorek.

Camila i ja ciężko pracowałyśmy, by czuć się dobrze w swoim ciele. Czasem to taka codzienna bitwa z samym sobą, a spoglądanie na tak zniekształcone ciała nas samych to doskonały przykład na przeszkody, które trzeba pokonać – powiedziała.

Do retuszu odniosła się też później Mendes. Aktorka poprosiła swoich fanów, by wzięli pod uwagę, że ciała przedstawione na zdjęciach nie należą do nich.

1
Fotografia: instagram.com/Lili Reinhart

We wrześniu 2017 roku o zrezygnowanie z retuszu poprosiła aktorka i piosenkarka Bella Thorne. 19-latka brała wówczas udział w sesji zdjęciowej dla GQ Mexico. Jak mówiła, chciała pokazać, że nie jest idealna. W artykule podkreślono, że zdjęcia nie zostały obrobione na prośbę aktorki pomimo braku pewności siebie.

Również we wrześniu tego samego roku oskarżenia względem francuskiego magazynu Madame Figaro wysunęła Emily Ratajkowski. Modelka przyznała, że wyretuszowano jej usta i piersi, by te wyglądały na mniejsze.

Każdy jest piękny na swój sposób. (…) Ja byłam okropnie rozczarowana, widząc moje pomniejszone usta i biust na tej okładce. Mam nadzieję, że modowy przemysł wkrótce nauczy się przestać ingerować w cechy, które czynią nas wyjątkowymi i zamiast tego zaczną celebrować indywidualność – napisała.

Równie sceptycznie zareagowała na jedno ze swoich zdjęć Kate Winslet. Aktorka zwróciła uwagę, że na okładce GQ z lutego 2013 roku jej nogi zostały nienaturalnie wyszczuplone.

Retusz jest przesadzony. Ja tak nie wyglądam, a co najważniejsze, nie chcę tak wyglądać. Odchudziliście mi nogi o jakąś 1/3 – zwróciła się do magazynu w mediach społecznościowych.

W odpowiedzi na krytykę redaktor GQ, Dylan Jones, stwierdził, że zdjęcie aktorki zostało wyretuszowane, ale nie bardziej niż jakiejkolwiek innej gwiazdy na okładce.

kate
Fotografia: facebook.com/SewKateWinslet

Zobacz także: Idealne ciało na Instagramie? Modelka jednym zdjęciem pokazała, jak "oszukać" fanów

W grudniu 2013 roku magazyn Glamour skrytykowała Lady Gaga, która to pojawiła się na okładce. Piosenkarka nazwała działania grafików „destrukcyjnym”. Miałam wrażenie, jakby moja skóra była zbyt perfekcyjna – mówiła wtedy. Dodała też z nadzieją, że jeśli zmienią się okładki, zmieni się kultura.

lady-gaga
Fotografia: East News, facebook.com/LadyGagaGram

To między innymi zdjęcia tych gwiazd są dowodami na to, że olśniewający wygląd celebryci zawdzięczają często magii Photoshopa. Może więc, śladem wielu z nich, czas przywrócić modę na naturalne piękno i powiedzieć retuszowi „Stop!”.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów