Te zachowania świadczą o tym, że nie potrafisz żyć bez oceniania innych ludzi

Anna Respondek 09.03.2018
Uzależnienie od oceniania innych
Fotografia: Shutterstock

Ocenianie innych może wymknąć się spod kontroli. Jak rozpoznać uzależnienie?

Choć wiele osób stara się, aby być jak najbardziej obiektywnymi i uczciwymi, to jednak w ludzkiej naturze leży niestety ocenianie innych i porównywanie ich do siebie. Wszystko jest w porządku, jeśli zdarza nam się zrobić to raz na jakiś czas, a nasze słowa nie ranią. Co jeśli jednak staje się to codziennością i wymyka spod kontroli? Jak poradzić sobie z uzależnieniem od oceniania i rozpoznać je u siebie? Jeśli zauważyłaś w swoim zachowaniu te cztery rzeczy, czas zastanowić się nad zmianą postępowania. 

Masz poczucie winy

Jeśli coraz częściej mówiąc o kimś, masz poczucie winy, to pierwsza oznaka, że ocenianie bliskich znajomych oraz tych dalszych, zaczyna wchodzić ci w nawyk i męczy twoje sumienie. Podświadomie wiesz, że tak nie robi dobry człowiek i zaczyna ci to przeszkadzać, jednak nie potrafisz zapanować nad swoim zachowaniem. To zamknięte i błędne koło osłabia cię psychicznie i fizycznie. 

Izolujesz się

Ocenianie innych często bierze się z tego, że sami jesteśmy niewystarczająco dowartościowani i w ten sposób próbujemy to zmienić. Niestety często prowadzi to do tego, że izolujemy się od innych, ponieważ nie chcemy zostać ponownie zranieni. Wytykając cudze wady, utwierdzamy siebie w przekonaniu, że nie ma sensu z nikim utrzymywać bliskich kontaktów. 

Nie widzisz problemu

Ciągłe ocenianie sprawia, że nie jesteś w stanie realistycznie spojrzeć na swoje zachowanie. Przez to nie możesz podjąć "leczenia" i przyznać się do tego, że faktycznie jesteś uzależniona od obgadywania i porównywania. 

Stajesz się bezsilna

To, że oceniasz innych, porównujesz ich do siebie i wytykasz ich wady, powinno pokazywać, że jesteś silna i pewna siebie. Jednak wbrew pozorom wcale tak nie jest, a takie zachowanie zdecydowanie podkreśla twoją bezsilność. Nie potrafisz kontrolować siebie i nie zrobisz tego z otoczeniem. Czas spojrzeć prawdzie w oczy. 

Autor: Majka Skowron

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów