35% dorosłych śpi z pluszowym misiem. Śmieszne? Nie, tak powinni robić wszyscy

Redakcja 25.11.2016
Dzień Pluszowego Misia
Fotografia: East News

W Światowy Dzień Pluszowego Misia warto dowiedzieć się, jak ważną rolę pełni w naszym życiu. 

Najczęściej są bohaterami bajek, filmów i piosenek. Jedne są duże, a drugie małe. Jedne mają piękne i kolorowe kubraczki, ale są też takie, które nie mają ich w ogóle. Pluszowe misie, bo o nich właśnie mowa, 25 listopada obchodzą swoje święto - Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Na pewno każdy w dzieciństwie miał takiego przyjaciela. Zasypiał z nim, zabierał na wycieczki i praktycznie nigdy się z nim nie rozstawał. Ba! Niektórzy wciąż to robią. Tak, to nie żart. Jak pokazują badania, nawet 35 procent dorosłych śpi z pluszowym misiem. Najczęściej to ten sam, któremu w dzieciństwie powierzali swoje największe sekrety. Niewiele osób jednak przyzna, że w nocy, pomimo trzydziestki na karku, wciąż przytula pluszowego przyjaciela. Powód do wstydu? Niekoniecznie! Jak się okazuje, tulenie misia rewelacyjnie wpływa na nasze zdrowie. 

Osoby, które śpią z pluszowym misiem łatwiej radzą sobie ze stresem, potrafią się zrelaksować i odczuwają większe poczucie bezpieczeństwa. Obecność znajomej maskotki i przytulanie się do niej obniża ciśnienie krwi, spowalnia bicie serca, zmniejsza napięcia mięśniowe i hamuje wydzielanie kortyzolu, hormonu stresu - powiedziała psycholog Grażyna Kaczmarek w rozmowie z Kobieta.dziennik.pl. 

Jak widać, towarzystwo pluszowego misia ma działanie wręcz terapeutyczne. Ulubiona maskotka może być lekarstwem na smutki i świetnym polepszaczem humoru. Zamiast trzymać go na dnie szafy, warto choć raz dziennie wtulić się w pluszowego przyjaciela. Wspomnienia z dzieciństwa gwarantowane!

miś
Fotografia: Pixabay

Miś z tradycjami

Nie wszyscy pewnie wiedzą, że pluszowy miś ma już ponad sto lat. Jego historia jest wyjątkowa i związana z prezydentem Stanów Zjednoczonych, Theodorem Rooseveltem. W 1902 roku będąc na polowaniu Roosevelt sprzeciwił się zastrzeleniu małego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był grafik Clifford Berryman, który uwiecznił je na rysunku. Wizerunek misia szybko znalazł się na łamach "The Washington Post".

Jak donosi TVP.info, rysunek zainspirował Morrisa Mitchoma, który na nowojorskim Brooklynie prowadził sklep z zabawkami. Szybko wyprodukował pluszaka i nazwał go "Teddy's Bear", na co zgodę wyraził sam prezydent Roosevelt. Kiedy dwa lata później pluszowy miś był już ogromnie popularny, Roosvelt ubiegający się o reelekcję wybrał go na swoją maskotkę w kampanii.

Światowy Dzień Pluszowego Misia, który przypada 25 listopada, został ustanowiony w setną rocznicę powstania maskotki, czyli w 2002 roku. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów