2 maja zakupy mogą trwać dłużej niż zwykle. W tych sklepach pracownicy będą strajkować

Redakcja 02.05.2017
Biedronka we Wrocławiu
Fotografia: East News

Pracownicy sklepów będą skrupulatnie wykonywać swoje obowiązki. 

2 maja zaplanowano protest przeciwko warunkom pracy. W akcję tzw. strajku włoskiego włączą się pracownicy kilku sieci sklepów. 

Kilkanaście tysięcy pracowników sieci handlowych zatrudnionych w sklepach na terenie całej Polski weźmie udział w akcji protestacyjnej przeciwko warunkom pracy. Oznacza to, że wybierając się dziś na zakupy, musimy liczyć się z tym, że w sklepie spędzimy więcej czasu niż zwykle. 

Pracownicy sklepów, którzy biorą udział w zaplanowanym strajku będą skrupulatnie i dokładnie wykonywać swoje obowiązki zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy. Klienci, którzy są przyzwyczajeni do szybkiej obsługi mogą poczuć się zdezorientowani, gdy okaże się, jak długo muszą stać w kolejce do kasy. 

Zainteresowanie pracowników tą akcją przerosło nasze oczekiwania. Tym bardziej, że ta inicjatywa powstała oddolnie zaledwie kilka tygodni temu. To pokazuje jednak ja złe nastroje panują w branży handlowej i jak bardzo zdeterminowani są pracownicy - powiedział przewodniczący krajowej sekcji pracowników handlu NSZZ "Solidarność" Alfred Bujara, a jego wypowiedź przytacza Solidarnosc.org.pl. 

W ogólnopolskiej akcji protestacyjnej wezmą udział pracownicy zatrudnieni w około 300 dyskontach, hipermarketach i centrach dystrybucyjnych. Pomysł zorganizowania protestu zrodził się wśród pracowników sieci Biedronka. Do strajku mają dołączyć również pracownicy m.in. Auchan, Tesco, Kaufland, Carrefour, Decathlon, Dino, Arel, centrum dystrybucyjnego sieci Amazon we Wrocławiu, centrum H&M w Gądkach pod Poznaniem, sieci hurtowni Makro Cash and Carry. 

Pracowników biorących udział w akcji poznać można po przyklejonych do ubrań specjalnych naklejkach. Będą także rozdawać ulotki, z których dowiemy się o przyczynach protestu. 

Jak podaje Solidarnosc,org.pl, pracownicy protestują z powodu niskich wynagrodzeń i złych warunków pracy. Skarżą się na przeciążenie pracą, które wynika ze zbyt małej liczby pracowników w poszczególnych sklepach. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów