12 listopada dniem wolnym od pracy? Niestety nie dla wszystkich

Sylwia Kropiewnicka 06.11.2018
Paraol
Fotografia: East News

Ustawa o wolnym 12 listopada od początku budzi kontrowersje, ponieważ została uchwalona w ekspresowym tempie. Nikt tak naprawdę nie wiedział, co oznacza ani kogo będzie dotyczyć. Było za to mnóstwo spekulacji i niedomówień. Kto będzie miał wolne 12 listopada? Sklepy będą otwarte?

Wolny 12 listopada nadal nie jest pewny w stu procentach. Początkowo, miał to być dzień wolny od pracy, później Senat RP ustanowił go także dniem wolnym od handlu.

12 listopada sklepy będą otwarte?

Niedziela 11 listopada, siłą rzeczy, jest niedzielą niehandlową. Czy w poniedziałek po niej również nie będziemy mogli zrobić zakupów? Wszystko na to wskazuje. W początkowym założeniu 12 listopada sklepy miały być otwarte, później jednak Senat RP zadecydował inaczej. Czy w poniedziałek nie zrobimy zakupów? Ta kwestia nie jest jeszcze rozstrzygnięta. Dwa dni z rzędu wolne od handlu oznaczają ogromne straty dla gospodarki państwa.

Ustawa czeka na podpis Prezydenta RP, który czas na ostateczną decyzję ma do środy.

Kto ma wolne 12 listopada?

Ta kwestia cały czas również nie jest rozstrzygnięta, podobnie jak to, czy pozamykane będą też szkoły. Decyzja zapadnie w ostatniej chwili. Klub PIS złożył trzy poprawki do ustawy, według których 12 listopada czynne mają być publiczne szpitale i apteki.

Kiedy zapadnie ostateczna decyzja?

Na temat ostatecznej decyzji Prezydenta RP wypowiedział się Jacek Sasin - szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

W najbliższą środę Sejm rozpatrzy, wierzę że przyjmie, poprawkę Senatu w tej sprawie. Poprawka mówi o tym, że zasady handlu będą takie jak w niedzielę wolną od handlu. PiS poprze tę poprawkę. Mamy deklarację od prezydenta, że podpisze tę ustawę, mimo że ma trzy dni na podjęcie decyzji - mówił w RMF FM.

Wszystko zależy teraz od prezydenta.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów