104-latka zdradziła sekret długowieczności. Robi to codziennie wbrew zaleceniom lekarzy

Katarzyna Leszczyńska 08.01.2018
Wpływ dietetycznych napojów na długowieczność
Fotografia: pixabay.com

To naprawdę zaskakujące. 

Ludzie od lat zastanawiają się, co zrobić, żeby żyć jak najdłużej. Podczas gdy jedni twierdzą, że najważniejsze dla zachowania zdrowia są odpowiednia dieta oraz ćwiczenia, fakty mogą wskazywać na coś zupełnie innego. Betty White, amerykańska aktorka, która niedługo skończy 96 lat twierdzi, że tak sędziwego wieku dożyła dzięki wódce i hot dogom. Gitarzysta The Rolling Stones, Keith Richards przez wiele lat palił papierosy i pił whisky, a obecnie ma 74 lata. Teraz czas na nowe zaskakujące odkrycie.

1 stycznia swoje 104 urodziny obchodziła Theresa Rowley z amerykańskiego Grand Rapids w stanie Michigan. Kobieta nadal jest pełna życia, a swoje święto obchodziła wraz z przyjaciółmi ze Wspólnoty Emerytalej Sentinel. Twierdzi, że sama jest zaskoczona tak długim życiem, jej zdaniem może to mieć jednak przyczynę w tym, że odkąd na rynek weszła dietetyczna cola, jest jej wielką zwolenniczką.

W środę wybieram się na zakupy i potrzebuję więcej Coli Diet. Mam torbę pełną puszek po dietetycznej coli, dlatego muszę wrócić, by kupić jej jeszcze więcej – powiedziała Theresa Rowley w rozmowie z portalem WZZM13.com.

Odkąd dietetyczna cola pojawiła się w Stanach Zjednoczonych w 1982 roku, kobieta jest jej największą fanką. Uwielbia pić ten napój, jednocześnie dementując doniesienia jakoby miał on szkodzić. Lekarze jednak nie są w stanie się z nią zgodzić. Badania opublikowane w American Journal of Public Health wykazały, że 22% osób otyłych pije dietetyczne napoje.

Naukowcy nie znaleźli jeszcze bezpośredniego, bezspornego związku między napojami dietetycznymi a szkodliwymi skutkami dla zdrowia. (…) Kalorie pochodzące ze słodzików (…) są powiązane z mnóstwem przewlekłych chorób i otyłością – twierdzi Jaclyn London, dyrektor ds. żywienia w Good Housekeeping Institute, w rozmowie z „The Independent”.

Niektóre badania wykazały również, że substancje słodzące, zastępujące cukier w dietetycznych napojach, mogą przyczynić się do powstawania udarów i demencji. Wszystkie te doniesienia kłócą się jednak z pięknym wiekiem Theresy Rowley, która jest fanką dietetycznej coli. Trudno zatem stwierdzić, które doniesienia mają więcej prawdy. Najpewniejsze jest to, że napoje gazowane, niezależnie od tego, czym są słodzone, nie mają ostatecznie nic wspólnego z długowiecznością.  

Dietetyczna cola może mieć wpływ na długie życie?
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów