100 bezdomnych osób zrobiło zdjęcia, żeby pokazać, jak naprawdę wygląda ich życie

Martyna Kraus 27.07.2016
Bezdomni zrobili 100 zdjęć
Fotografia: throughoureyesproject.com

Nigdy wcześniej nie powstał jednocześnie tak piękny i ważny projekt. 

Organizatorzy inicjatywy Through our eyes (Przez nasze oczy) rozdali 100 jednorazowych aparatów fotograficznych marki Fuji bezdomnym, którzy żyją na ulicach Spartanburg.

To jedyny w swoim rodzaju projekt, w którym oczy i obiektywy wszystkich skupiają się na problemie bezdomności, życiu w przytułku lub na ulicy. Jeżeli ktoś wcześniej w to nie wierzył, teraz mógł się przekonać, że osoby bezdomne są wrażliwe nie tylko na cierpienie drugiego człowieka, ale także na estetykę i sztukę. Dzięki tej inicjatywie powstała przepiękna, chwytająca za serce kolekcja zdjęć, która jeszcze dosadniej pokazuje, jak przerażającym zjawiskiem jest bezdomność.

Wielu bezdomnych ma w mieście kilka miejsc, w których odpoczywa. Zdarza się, że przemieszczają się z jednego końca miasta na drugi. Wszystko tylko po to, aby jakoś przetrwać. Niezależnie, czy oznacza to spanie pod ciężarówką czy w krzakach. Ważne, aby móc się gdzieś schronić i znaleźć cokolwiek do jedzenia – wyjaśnia jeden z autorów fotografii.

Through our eyes to coś zdecydowanie więcej niż projekt społeczny. Jest to również o wiele więcej niż dzieło sztuki. Nie chodzi o samo nagłośnienie problemu i dotarcie do odbiorców. Dla osób bezdomnych, którzy spojrzeli na swoje życie przez obiektyw, taka inicjatywa to ostatnia deska ratunku. Na co dzień są oni zepchnięci na margines i nikt nie zawraca na nich uwagi.

Teraz dostali niepowtarzalną szansę, aby opowiedzieć swoją historię.

Zobacz zdjęcia, które zrobili bezdomni

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów