#10YearsChallenge w przyrodzie. Te zdjęcia robią wrażenie!

Roksana Orlicka 23.01.2019
Las tropikalny
Fotografia: Charlie Dailey /eyevine/EAST NEWS

#10YearsChallenge kojarzy się z radosną zabawą, internauci wrzucają na portale społecznościowe zdjęcia z przeszłości i porównują je z aktualnymi. Pomysł został wykorzystany przez ekologów, by zwrócić uwagę na problemy związane z zmianą klimatu. Efekty są przerażające…

#10YearsChallenge to zabawa, której założeniem jest udostępnienie swojego zdjęcia sprzed dziesięciu lat i zestawienie go z aktualną fotografią. To sentymentalne wyzwanie stało się niezwykle popularne. Wiele osób wzięło w nim udział, w tym celebryci i artyści. To zainteresowanie wykorzystały organizacje, walczące o ochronę środowiska, zależało im na tym, by zwrócić uwagę na problem ocieplenia klimatu i uświadomić internautów, że te zmiany są nieodwracalne.

#10YearsChallenge w przyrodzie

Zdjęcia otaczającej nas przyrody nie są już są takie wesołe. Świat marnieje na naszych oczach, a niektóre miejsca znikną z powierzchni ziemi bezpowrotnie. Najbardziej poruszające jest to, że nieodwracalne zmiany zachodzą tak szybko. Dotyczą one lasów tropikalnych, raf koralowych, wysychających rzek, topniejących lodowców czy tworzenia się wielkich wysypisk śmieci. Wszystko widać gołym okiem.

Szczególnie niebezpieczne jest masowe wycinanie lasów – przez ostatnie dziesięć lat amazońska dżungla straciła około 60 tysięcy kilometrów kwadratowych roślinności. To nie tylko katastrofa ekologiczna, w ten sposób przyczyniamy się też do wymierania niektórych gatunków zwierząt. Topnieją lodowce w Arktyce, zwiększa się tym samym poziom wód – naukowcy przewidują, że w przyszłości wiele lądów zostanie przykrytych wodą. Warto zwrócić uwagę na to, że stale rośnie temperatura, jest już wyższa o 1 stopień Celsjusza.

Myślicie, że te zmiany klimatu da się jeszcze powstrzymać?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów