10 wyrażeń, które świadczą o tym, że jesteś wyjątkowym człowiekiem. Stosowanie ich ułatwia też komunikację z innymi

Katarzyna Leszczyńska 05.10.2017
Te rzeczy mogą sprawić, że będziesz wyjątkowym człowiekiem
Fotografia: pexels.com

Te słowa mogą sprawić wiele radości twojemu rozmówcy.

W życiu warto komunikować się w sposób przystępny dla każdego. Większość ludzi jednak nie potrafi pewnych rzeczy przyznać i powiedzieć. Są słowa i wyrażenia, które słyszymy niezwykle rzadko. Jeżeli starasz się je mówić w swoim życiu, to znaczy, że jesteś wyjątkowy. Portal Cosmopolitan.pl przygotował listę najbardziej wyjątkowych wyrażeń, które stosujemy zbyt rzadko.

Myślę tak, ponieważ…

Często wykorzystujemy naszą pozycję w grupie społecznej, żeby postawić na swoim. Ile razy zdałaś sobie sprawę, że mówiąc do swojego dziecka, postawiłaś się w pozycji „typowej mamy” i postawiłaś na swoim nie do końca mając rację? Podobnie jest w przypadku różnych zawodów, np. bycia szefową. Rozsądne komunikowanie polega na przytaczaniu argumentów, nie stawianiu na swoim za wszelką cenę.

Myliłem się

Mało kto potrafi przyznać się do błędu. Mało kto też zdaje sobie sprawę z tego, że mylenie się jest rzeczą ludzką. Każdemu zdarza się pomylić. Dlatego przyznanie się do błędu nie jest czymś poniżającym, za to pokazuje, że potrafisz wykazać się dużą odwagą cywilną, co jest niezwykle rzadkie w dzisiejszych czasach.

To było świetne

Zazdrość o innych ludzi często prowadzi do tego, że nie potrafimy nikogo docenić. Warto od czasu do czasu szczerze docenić innego człowieka. Przede wszystkim należy to wprowadzać w swoim najbliższym otoczeniu. O wiele łatwiej jest docenić współpracownika niż np.: rodziców, męża lub dzieci.

Dziękuję

Od małego rodzice wpajają w nas, że w życiu liczą się trzy słowa: proszę, dziękuję i przepraszam. Prosić potrafimy jak nam na czymś zależy. Przepraszam zbyt często jest rzucane jako puste słowo na wiatr i bywa nieszczere. Słowo „dziękuję” może jednak wprawić w dobry nastrój zarówno dziękującego, jak i obdarowywanego. Gdy usłyszy się takie słowo, czerpie się o wiele więcej satysfakcji z podarowywania.

Czy mógłbyś mi pomóc?

Nikt nie wie wszystkiego. Dlatego rzeczą naturalną jest proszenie o pomoc. Nie ma się czego bać, w końcu pracownik starszy stażem na pewno wie o wiele więcej na temat funkcjonowania firmy niż ty. Nie czekaj aż ktoś się domyśli. Zaoszczędzi to zarówno więcej czasu, jak i energii.

Niektóre słowa uszczęśliwią twojego rozmówcę
Fotografia: pexels.com

Możesz mi to pokazać?

Najłatwiej nauczyć się poprzez obserwowanie. Dlatego nie bój się po poproszeniu o pomoc o zademonstrowanie np. obsługi ekspresu. Trening czyni mistrza, a od dawna wiadomo, że praktyka jest o wiele pożyteczniejsza od teorii.

Kocham cię

Te dwa słowa powinny być pozostawione dla kogoś wyjątkowego. Nie należy mówić ich wszystkim, bo stracą na wartości. Łatwo jest też mówić takie rzeczy partnerowi, który każdego dnia sam nam o tym przypomina. O wiele trudniej innym wyjątkowym ludziom: dzieciom, rodzicom, rodzeństwu oraz przyjaciołom.

Pozwól, że ci pomogę

Łatwo jest zgodzić się na pomoc komuś, gdy ten nas o to poprosi. Niektórzy jednak są na to zbyt nieśmiali. Zamiast czekać na porażkę takiej osoby, po prostu zaoferuj swoją pomoc. Wówczas na pewno nie odmówi. Powiedz to tak, żeby druga osoba nie odebrała to jako próby pokazania swojej wyższości, a po prostu przyjacielską pomoc – w końcu pracując w jednej firmie, gracie do tej samej bramki.

Przykro mi

Nie tłumacz się. Jeżeli twoje przeprosiny naprawdę są szczere, wystarczy powiedzieć „przykro mi”. Nikt nie chce słuchać wymówek, dlaczego nie pomogłeś przyjaciółce lub nie przygotowałeś się do pracy. Nikt też nie powinien zmuszać cię do tłumaczenia się. Powinno wystarczyć to, że okazujesz skruchę.

Nic

Mówi się, że mowa jest srebrem a milczenie złotem. Jest w tym dużo prawdy. W sytuacji zdenerwowania możemy powiedzieć coś, czego potem będziemy żałować. Czasami po prostu lepiej przemilczeć pewne kwestie, niż wypominać sobie do końca życia, że kogoś zraniliśmy.

Jeżeli możesz podpisać się pod większością z tych słów – jesteś naprawdę wyjątkowym człowiekiem. 

Słowa mogą sprawić, że będziesz wyjątkowy
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów