V weekend ze sztuką już 17-19 maja w Krakowie

Redakcja 09.05.2019
V weekend ze sztuką już 17-19 maja w Krakowie
Fotografia: Shutterstock

17 maja 2019 o godz. 17:30 odbędzie się otwarcie V weekendu ze sztuką. Podczas wystawy zbiorowej swoje obrazy zaprezentują znakomici artyści: Agata Buczek, Ilona Herc, Krzysztof Ludwin, Dariusz Miliński, Adam Papke, Dariusz Twardoch i Zbigniew Święciński.

„Już piąty rok z rzędu na zaproszenie Niebieskiego Art Hotelu & Spa organizujemy w Krakowie weekendowe spotkanie ze sztuką. Ta edycja jest szczególna, ponieważ gromadzi aż siedmiu fantastycznych artystów, których będzie można poznać podczas wernisażu” – mówi organizator wystawy, Agnieszka Ostrowska-Domalążek z galerii Polish Art&Design.

Zobacz także: Śląska oaza sztuki, czyli Rondo Sztuki w Katowicach

Atrakcją wernisażu będzie malowanie akwareli przez Krzysztofa Ludwina, krakowskiego artystę i doktora architektury. Będziemy mogli podejrzeć jak przebiega proces twórczy i w jaki sposób artysta operuje pędzlem, jak wykorzystuje papier żeby uzyskać finalny efekt.

Poza tym w trakcie wystawy, która potrwa od piątku do niedzieli, będzie można nie tylko porozmawiać z artystami i podziwiać ich obrazy, ale również je nabyć. Zakup obrazu podczas V weekendu ze sztuką, to będzie dobra inwestycja na przyszłość. Artyści biorący udział w wystawie mają bogaty dorobek twórczy a ich prace były wystawiane na całym świecie. Każdy z nich ma swój charakterystyczny styl i technikę, która wraz z indywidualną tematyką pozwala na stworzenie niesamowitych i pięknych obrazów.

V weekend ze sztuką
Fotografia: Materiały prasowe

Artyści biorący udział w wystawie:

Agata Buczek - absolwentka Architektury i Urbanistyki na Politechnice Śląskiej, po kursach malarstwa i rysunku. Maluje od dziecka. Prowadzi działalność twórczą w zakresie malarstwa, projektowania graficznego i architektury wnętrz. Jej obrazy wykonane w technice olejnej i akrylowej, mają skłaniać odbiorcę do refleksji, są pełne symboliki i metafory, a niewielkie postacie dzieci na obrazach, są alegorią emocji dorosłych. Charakterystyczną i nieczęsto spotykaną cechą na rynku sztuki, jest pozytywny wydźwięk obrazów, które zachęcają do afirmacji życia.

Prace artystki znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych, zarówno w kraju jak i za granicą, biorą udział w Aukcjach Młodej Sztuki i Nowej Sztuki w domach aukcyjnych w Warszawie. Agata Buczek współpracuje z galeriami, bierze udział w międzynarodowych konkursach i wystawach, a zdjęcia jej obrazów chętnie są wykorzystywane w publikacjach ( np. okładka dwumiesięcznika „Niebieska linia”). Tworzy w dwóch charakterystycznych tylko dla niej stylach.

Surrealistyczne obrazy, malarstwo figuratywne, często pod wodą, będące metaforą ludzkiego umysłu, gdzie linia wody jest symboliczną granicą między świadomością a podświadomością. A drugi kierunek to nowoczesny "impresjonizm", gdzie za pomocą bardzo grubo kładzionej farby i gry światła ukazuję świat w jaskrawych barwach, w zakrzywionym zwierciadle, widziany przez "różowe okulary".

Ilona Herc ur. w 1972r. w Chrzanowie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Jest absolwentką Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, filia w Cieszynie. W 1998 roku uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni prof. Zygmunta Lisa. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu krakowskiego. Jest autorką kilkunastu wystaw indywidualnych oraz zbiorowych. Tworzy w technice akrylowej oraz olejnej. Obszarem jej zainteresowań jest świat dziecka, świat emocji wyrażonych poprzez kolor.

Wystawy indywidualne: m.in. 1998 – Kultur Caffé, Darmstadt (Niemcy); 2001 – Schlossgarten Caffé &Gallery, Darmstadt (Niemcy); 2010 – 'Malarstwo', Pałac Sztuki w Krakowie; 2017 – 'Chwile', Regionalne Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie, oraz szereg wystaw zbiorowych, np. w Muzeum im. X. Dunikowskiego (Pałac Królikarnia w Warszawie), II Międzynarodowe Biennale Pasteli w Nowym Sączu, II Ogólnopolski Konkurs im. Mariana Michalika na Obraz dla Młodych Malarzy.

Krzysztof Ludwin – krakowski artysta, dr architekt, nauczyciel akademicki. Współzałożyciel Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Urodzony w Krakowie. Studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej (1981-1987), oraz na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych ( 1987-1988). Od roku 1995 do 2006 pracował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej w Katedrze Rysunku Malarstwa i Rzeźby. W 2002 r. wydaje album ze swoimi pracami pt. „Kraków w akwareli”.

W roku 2003-2004 prowadzi zajęcia z rysunku odręcznego w ramach Licencjatu na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2006 roku uzyskuje tytuł doktora. Praca doktorska pt.: „Szkice architektoniczne w technikach akwarelowych. Historia i współczesność.”  Od 2006 roku Krzysztof Ludwin prowadzi zajęcia z projektowania architektonicznego w Instytucie Projektowania Architektonicznego w Zakładzie Architektury Przemysłowej Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej na stanowisku adiunkta. Zajmuje się malarstwem sztalugowym specjalizując się w akwareli, i projektowaniem architektury. Członek ZPAP. Twórca, oraz członek założyciel SAP (Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich).  W 2011 roku nakładem PWN wydaje podręcznik z cyklu: Ucz się od polskich mistrzów pt. „ Nauka malowania akwarelą”. Uczestnik licznych wystaw oraz plenerów malarskich.

Dariusz Miliński urodził się w 1957r. w Cieplicach. Jest z zawodu artystą-plastykiem. Uczestniczył w przeszło 250 wystawach indywidualnych i ponad 100 zbiorowych m.in. w Polsce, Niemczech, Francji, Belgi i USA. Brał udział w kilkudziesięciu happeningach artystycznych i przedstawieniach teatralnych. Zdobył wiele nagród i wyróżnień. Założyciel grupy artystycznej "Pławna 9". Twórca Zamku Legend Śląskich, Arki Noego, Muzeum Przesiedleńców. Niestrudzony animator kultury. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych w kraju i zagranicą.

Dariusz Twardoch kredkami pastelowymi opowiada ludzkie historie, posługując się przy tym marionetkami, lalkami, pacynkami – tzw. Ludzieńkami, zaczerpniętymi z poezji Bolesława Leśmiana. Swoje malarstwo łączy ze słowem pisanym – pod obrazami na passe-partout pisze sentencje, uprawiając w ten sposób drugą pasję, poezję. Dariusz Twardoch ma na swym koncie udział w wielu wystawach w kraju jak i za granicą. Uczestniczył w wydarzeniach artystycznych między innymi w Chicago, Londynie, Luksemburgu, Melbourne, Berlinie, Bazylei, Paryżu czy Malmo.

Zdobył uznanie na całym świecie, a najmłodsi w podręcznikach szkolnych od lat dokonują analizy jego obrazów pastelowych. Jest bohaterem dokumentów zrealizowanych przez Telewizję Polską. Najnowszy projekt Dariusza Twardocha będziemy mogli podziwiać w 2019 r. w odrestaurowanych wnętrzach  teatru BAJ, najstarszego teatru lalek w Polsce, które zostaną przyozdobione Ludzieńkowymi muralami. Dariusz Twardoch jest również autorem ilustracji i okładek wielu pozycji książkowych, m.in. książek Mario Puzo czy pozycji dla dzieci. Wykonał ilustracje do licznych podręczników, w tym także do Elementarza wydawanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Adam Papke to wiceprezes Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. W latach 1987 -1993 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierunek artystyczno – pedagogiczny. W 1993 roku uzyskał dyplom w pracowni malarstwa prof.Mieczysława Wiśniewskiego. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, fotografią reklamową oraz projektowaniem graficznym.

Jeden z czołowych pejzażystów polskich operujących techniką akwareli. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych prestiżowej rangi m.in Ogólnopolskie Triennale Akwareli - Lublin, Międzynarodowa Wystawa Akwareli ECWS, Nordisk Akvarell - Klevfos, Norwegia, Międzynarodowa Wystawa Akwareli - Salon d'ete Lausanne, Szwajcaria, Międzynarodowa Wystawa Akwareli ECWS - Cordoba, Hiszpania, Międzynarodowe Biennale Akwareli - Castra, Słowenia, Światowe Triennale Akwareli - Seul, Korea Południowa, Międzynarodowa Wystawa Akwareli ECWS - Lianca, Hiszpania, Światowe Biennale Akwareli - Vancouver, Kanada, Międzynarodowa Wystawa Akwareli ECWS - Avignon, Francja, Światowe Biennale Akwareli - Hong Kong, Międzynarodowa Wystawa Akwareli - Alessandria, Włochy, Światowe Biennale Akwareli - Fabriano, Włochy, 8 Festiwal Akwareli - Brioude, Francja.

Zbigniew Święciński - artysta malarz i architekt. Absolwent wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pracownia prof. Juliusza Joniaka i wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. 1996/97 – Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Otrzymał 1 nagrodę w IV Biennale Plastyki (Krosno), a VI Biennale Plastyki w Krośnie otrzymał wyróżnienie. Brał udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych (np. Londyn, Wiedeń, Lipsk, Kolonia, Düsseldorf).

Prace Artysty znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju oraz za granicą (min. W. Brytania, Kanada, USA, Austria, Niemcy, Australia, Szwajcaria, Francja). Od wielu lat oprócz malarstwa zajmuje się tworzeniem autorskich projektów architektonicznych i prowadzi pracownię projektową ”ARCHIT-STUDIO Święciński Architekci” znajdującą się w Krośnie.

W swoim dorobku posiada obiekty sakralne, budynki usługowe: hotelowe, gastronomiczne, biurowe, budynki produkcyjne, mieszkalne, rezydencje, obiekty małej architektury, wnętrza, meble oraz wiele innych.

Wstęp wolny.

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów