II Bal Dobroczynny „Spragnieni piękna. Nowocześcność. Lata 50. I 60.” W Muzeum Narodowym w Warszawie

Emilia Klima 13.02.2018
 Bal Dobroczynny „Spragnieni piękna. Nowocześcność. Lata 50. I 60."
Fotografia: Mat.prasowe

12 lutego w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Warszawie odbył się Drugi Bal Dobroczynny „Spragnieni Piękna. Nowoczesność. Lata 50. i 60.” z udziałem wyjątkowych gości i przyjaciół Muzeum, organizowany przez Stowarzyszenie „Przyjaciele MNW”. 

Muzeum Narodowe istnieje od ponad 150 lat. Przez ten pokojowy, ale też burzliwy czas naszej historii, wspierało je wielu ludzi. W zeszłym roku opowiadałem o niektórych z nich i o ich potomkach obecnych na balu. Tę opowieść chciałbym kontynuować i w tym roku, przywołując postać Kazimierza Sobańskiego (…). Wszyscy Państwo kupując bilety na bal, uczestnicząc w aukcji, zostając Przyjaciółmi Muzeum Narodowego, mogą, podobnie jak Kazimierz Sobański, zapisać się w historii tego najważniejszego miejsca kultury i sztuki w Polsce. - powiedział podczas wieczoru Paweł Kastory, Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW”.

 

Ważnym punktem wieczoru była niezwykle emocjonująca aukcja charytatywna, na której wylicytowano cenne i unikatowe przedmioty, a wśród nich wazony Malwiny Konopackiej. Specjalnie na tę okazję przygotowana została seria wazonów „OKO Teresa”, które zostały poddane interwencjom artystów: Pawła i Julii Althamerów, Agaty Bogackiej, Tymka Borowskiego, Agnieszki Brzeżańskiej, Doroty Buczkowskiej, Jana Dobkowskiego, Jarosława Modzelewskiego, Włodzimierza Pawlaka, Jadwigi Sawickiej i Honzy Zamojskiego, oraz samej Malwiny Konopackiej. Na aukcję zostały przekazane również dwa kultowe fotele RM 58, autorstwa Romana Modzelewskiego, w kolorze wcześniej nieprodukowanym oraz rzeźba polsko-meksykańskiego rzeźbiarza Xawerego Wolskiego. Przedmiotem aukcji były również: mecenat nad Salą Pasteli Stanisława Wyspiańskiego oraz adopcja jednego z najsłynniejszych dzieł polskiego malarstwa, obrazu „Hamlet polski” autorstwa Jacka Malczewskiego.  

Aukcję poprowadził Juliusz Windorbski z Desa Unicum. Partnerami zostały firmy Tacit i Vzór, a udział wzięli nie tylko goście balu, ale również wszyscy zainteresowani miłośnicy sztuki i kolekcjonerzy, których reprezentowali przedstawiciele portalu artinfo.pl.

Goście balu wsparli również finansowo renowację obrazu Jana Rembowskiego „Uchodźcy” oraz specjalistycznego stołu konserwatorskiego. W tym celu została przygotowana specjalna aplikacja umożliwiająca elektroniczną płatność za wybrany fragment dzieła.

Dochód z aukcji i balu przekazany zostanie na rzecz Muzeum Narodowego w Warszawie. Zamierzeniem tegorocznego projektu jest zbiórka na przywracanie świetności eksponatom muzeum, w tym obiektom przeznaczonym na wystawy w ramach cyklu „3 x Niepodległa” w Muzeum Narodowym w Warszawie. 

W sposób szczególny chcę dziś podziękować Pani Agnieszce Morawińskiej, Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, za wsparcie dla projektu ,,Spragnieni piękna’’ oraz samego Stowarzyszenia Przyjaciele MNW. To dzięki Pani wizji prowadzenia muzeum, nasz projekt miał szansę urzeczywistnienia.  W trakcie kampanii „A Ty, co zobaczysz?” Dyrektor Muzeum powiedziała: Chciałabym, aby każdy zwiedzający odbierał sztukę na swój sposób. Marzę, aby muzea przestały być miejscami tylko dla wtajemniczonych, a otwierały się na społeczeństwo. Staramy się, aby w MNW widz czuł się pożądanym gościem i partnerem. Chciałabym, aby Muzeum było przyjaznym miejscem spotkańze sztuką i z innymi ludźmi.

Wszyscy Państwo obecni na balu są dowodem na to, że i to marzenie w karierze Pani Dyrektor Morawińskiej stało się rzeczywistością. To w Muzeum Narodowym bawią się Państwo w ostatnich dniach karnawału, obcują ze sztuką, a nawet więcej - wspierają ją. Stają się Państwo tym samym partnerami współodpowiedzialnymi za muzeum. Wasze wsparcie i ofiarność mają znaczenie. - powiedziała Małgorzata Wandzel, wiceprezes Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW”.

Wśród uczestników balu, oprócz członków Stowarzyszenia i przedstawicieli Muzeum, znaleźli się również biznesmeni, politycy, dziennikarze, artyści oraz projektanci, którzy stworzyli suknie wieczorowe w ramach projektu „Spragnieni piękna”. Tego wieczoru można było podziwiać te unikalne kreacje na paniach, którym udało się wcześniej je wylicytować.

Bal poprowadził Hubert Urbański, wieczór uświetniły występy wyjątkowych artystów takich jak Krzesimir Dębski, tancerze z Dansinn by Malitowski oraz Tarkowski Orkiestra. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów