"Zostałam oszukana przez ekspertów". "Ślub od pierwszego wejrzenia" okazuje się "Rozczarowaniem od drugiego wejrzenia"

Paulina Szestowicka 31.10.2016
"Ślub od pierwszego wejrzenia" odcinek 5
Fotografia: www.player.pl

Jedna z uczestniczek otwarcie przyznała, że zastanawia się, czy nie uciec z dala nie tylko od kamer, ale i… męża. 

Program "Ślub od pierwszego wejrzenia", nazywany przez twórców eksperymentem społecznym, w piątym odcinku nie skupia się już na naukowej stronie dobierania ludzi w pary. Wybrane spośród kilkuset ochotników pary: Ewa i Darek, Magda i Krystian, Natalia i Jacek, spędzili razem pierwszą noc i udają się w podróż poślubną.

Szybko zaczyna się okazywać, że produkcja, która miała być niemal dokumentem, zaczyna przybierać formę znanych reality show. Oczywiście najbardziej to widać w przypadku pary, w której jedna ze stron zaczyna mieć wątpliwości, czy podjęła dobrą decyzję. Sceny z życia młodych małżonków są przeplatane komentarzami psychologa, Piotra Mosaka oraz seksuologa, Moniki Staruch, jednak stanowi to nieznaczny procent całego odcinka. Widzowie, czy tego chcą czy też nie, skupiają się na obserwowaniu, a wręcz podglądaniu życia, obcych sobie ludzi, którzy z założenia mają spędzić ze sobą resztę życia. A miało być tak naukowo.

Zobacz: "Ślub od pierwszego wejrzenia" czasami, ale rzadko, kończy się szczęśliwie. Jak będzie w Polsce?

Czy to jest kochanie?

Magda z Warszawy i Krystian z Poznania bawili się na weselu równie dobrze, jak ich rodzice. Niemal nad ranem pożegnali się z gośćmi i poszli do pokoju dla nowożeńców, ale po chwili wrócili na salę, żeby kontynuować zabawę. Zdaniem Piotra Mosaka, szybko znaleźli wspólny język, ponieważ bardzo uwierzyli w ekspertów, którzy po serii ankiet, rozmów i badań, dobrali ich w parę. W Rzymie spodobało im się od pierwszych chwil i chociaż prawie się nie znają, ich rozmowom nie było końca.

Krystianowi podoba się najbardziej fakt, że mają wiele wspólnych tematów. Natomiast Magda śmieje się, że ulubioną cechą jej męża jest to, że nie odwraca się on za innymi kobietami na ulicy. Psycholog uważa, że już na tym etapie widać, że mają ogromny potencjał, żeby zbudować trwały związek. Mało kto dopuszcza do siebie blisko obcą osobę w tak krótkim czasie, a jednak oni sobie na to pozwolili i to z bardzo dobrym rezultatem. 

W nocy, jak sobie zasnęłam, to znaczy Krystian myślał, że zasnęłam, mocno mnie przytulił. To było fajne - stwierdziła Magda. - Nie powiedział jeszcze, że mnie kocha. Nie chcę wywierać na nim presji, ja mu się nie dziwię i nie będę go pospieszać.

Ich jedynym problemem jest to, że muszą jak najszybciej podjąć decyzję, co mają zrobić po powrocie do Polski. Magda nie wyobraża sobie związku na odległość - nie chce porzucić studiów w Warszawie, a Krystian na pewno przez jakiś czas nie będzie mógł się wyprowadzić z miejscowości, w której obecnie mieszka. Na zupełnie innym etapie są Natalia z Wejherowa i Jacek z Poznania. Ich rozmowy w większości dotyczą rzeczy mało istotnych i najczęściej są obracane w żart.

Jednak zarówno jedno, jak i drugie, ma konkretne oczekiwania względem siebie. Natalia chwilę po przybyciu do hotelu w Hiszpanii stwierdziła, że dopiero do nich dotarło, w co się wpakowali. Mimo ogromnego dystansu, starają się budować bliskość fizyczną. Jednak żona Jacka i tak nie jest w stanie uzyskać od niego jasnej odpowiedzi, czy jest ona w jego typie, czy też nie. Jej partner wychodzi z założenia, że warto pozwolić się sytuacji rozwijać powoli. Zupełnie innego zdania jest Ewa z Wrocławia, która wyszła za Darka z Opola

Eksperci mnie oszukali

Ci uczestnicy od początku wesela zachowywali się tak, jakby nie mogli uwierzyć we własne szczęście. Ewie spodobało się poczucie humoru Darka, a Darkowi - kobiecość jaką emanuje Ewa. Niestety, nad ich relacją szybko pojawiły się czarne chmury. Początkowo pojawiły się wątpliwości u jednego i drugiego, czy dominujące cechy nowego partnera nie okażą się być męczące.

Kiedy wyjaśnili sobie drobne nieporozumienie z wesela, wydawało się, że wszystko zacznie się układać, ale niestety problem zaczął narastać. Zarówno Piotr Mosak jak i Monika Staruch stwierdzili, że ich relacja nie zmierza w dobrym kierunku. To, co zobaczyli eksperci na stosunkowo wczesnym etapie, widzowie mogli zobaczyć na własne oczy w postaci wybuchów płaczu Ewy, a także trudnej rozmowy, którą przeprowadziła z Darkiem.  

Strasznie ciężkie doświadczenie. Wesele było piękne, doskonale się bawiłam. Pierwsze wrażenie było doskonałe, ale jest kilka rzeczy, które mnie przerażają. Bardzo bym chciała wyjść za kogoś, przy kim czułabym się kobieco, a nie za kogoś, gdzie to ja będę musiała decydować o pewnych sprawach. Potrzebuję poczucia bezpieczeństwa. To mężczyzna jest silną stroną w związku - powiedziała Ewa.

Darek oczywiście szybko poczuł, że żona się od niego oddala. Kiedy zobaczył w nocy, że wyszła z pokoju, zastanawiał się, czy nie uciekła. Jego partnerka szczerze odpowiedziała, że "zastanawia się, czy nie uciec". Nie ukrywała przed nim, że "poczuła, że została oszukana przez ekspertów". Nie zataiła, że zależało jej na starszym partnerze, który nie będzie flegmatykiem. Jej zadaniem Darek nie spełnia jej wymagań, ale on starał się ją przekonywać, że być może w tym szaleństwie jest metoda i nad wieloma rzeczami warto popracować.

Samo życie

Małżeństwa Ewy i Darka, Magdy i Krystiana, Natalii i Jacka rozwijają się w zupełnie innym tempie. Jednak bez względu na to, czy w trakcie podróży poślubnej udało im się zbliżyć, czy też nie, zamieszkają razem. Co więcej, w ich rozmowach zaczną uczestniczyć eksperci, co może pomóc nie tylko zbudować im lepszą relację, ale też przywróci początkowy charakter programu. W obecnym wydaniu oglądanie urywków z życia młodego małżeństwa nie jest ani trochę ciekawe. Każdy chyba przyzna, że podobne doświadczenia w budowaniu relacji takie jak trudne rozmowy, czy niekontrolowane emocje, albo przeżył sam, albo chociaż o nich słyszał. 

"Ślub od pierwszego wejrzenia" nie miał być reality show w stylu "Big Brothera" i dobrze by było, gdyby nim nie był. Trudno mówić o dużej wartości edukacyjnej tego programu, ale już teraz można stwierdzić, że płynie z niego jedno przesłanie, które powinno trafić do każdego widza - warto rozmawiać na nawet najtrudniejsze tematy i nie należy niczego zamiatać pod dywan. Niby taka oczywistość, jednak kiedy przychodzi nam pomyśleć o relacjach, które sami budowaliśmy lub budujemy, nagle nic nie jest już takie oczywiste. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów