Z "Kuchennych rewolucji" przed sąd. Właścicielka odpowie za skandaliczne naruszenia

Katarzyna Mordalska 03.01.2017
Magda Gessler
Fotografia: East News

Agnieszka K. jest byłą właścicielką kieleckiej restauracji Wyszynk z Szynką, w której Magda Gessler przeprowadzała rewolucję.

Właścicielka restauracji, w której w maju 2016 roku została przeprowadzona rewolucja, stanie przed sądem.

Przyczyniła się do tego emisja odcinka "Kuchennych rewolucji", w którym prowadząca Magda Gessler wykazała szereg nieprawidłowości, zarzucając właścicielce ówczesnej Jadłodajni Bartosz (po rewolucji restauracja zmieniła nazwę na Wyszynk z Szynką) złe traktowanie pracowników i oszustwa na produktach, zagrażające zdrowiu gości. Sprawą od miesięcy żyły całe Kielce, Agnieszka K. szybko zamknęła restaurację, a dziś grozi jej odpowiedzialność karna.

Do Sądu Rejonowego w Kielcach wpłynął z tamtejszej Prokuratury Rejonowej akt oskarżenia. Byłej właścicielce i uczestniczce programu "Kuchenne rewolucje" zostały postawione dwa zarzuty – złośliwe i uporczywe naruszanie praw pracowniczych oraz poświadczenie nieprawdy. Oba czyny zabronione są zagrożone karą grzywny lub pozbawienia wolności do lat dwóch. Za złagodzeniem przez sąd wymiaru kary przemawia fakt, że oskarżona przyznała się do winy. 

700 zł za pełny etat

Nie dziwi fakt, że Magda Gessler nie podpisała się pod rewolucją, a właścicielka odebrała od prowadzącej niejedną reprymendę. Restauratorka otrzymała w programie do spróbowania nieświeże pierogi, a po tym było już tylko gorzej. Na jaw wyszło złe traktowanie pracowników i żałosne wynagrodzenia w wysokości 700-800 złotych przy pełnym wymiarze godzin. Rozmowy Magdy Gessler z pracownikami wykazały rozbieżność pomiędzy ich deklaracjami co do zarobków, a kłamliwymi zapewnieniami właścicielki o ich wyższym poziomie.

Wątpliwości przeprowadzającej rewolucję restauratorki wzbudzała także jakość jedzenia i świeżość używanych produktów. Większość z nich, pomimo nieaktualnej daty przydatności do spożycia, lądowała na talerzach gości restauracji. Magda Gessler grzmiała wówczas o truciu ludzi i po raz pierwszy nie były to słowa „na wyrost” w sytuacji stosowania gotowej mieszanki przypraw, a przy realnym zagrożeniu zdrowia klientów restauracji.

Posłanka PiS wkracza do akcji

Po tym, jak Magda Gessler nie podpisała się pod rewolucją, a w Kielcach wybuchł skandal, komentowany przez media ogólnokrajowe, Agnieszka K. zamknęła restaurację. Nie zamknęło to jednak całej sprawy, gdyż wywodząca się z tego regionu posłanka PiS, Anna Krupka powiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa.

Wcześniejsze działania posłanki, która zaalarmowała Okręgowy Inspektorat Pracy nie przyniosły efektu, gdyż kontrolę udaremniło zamknięcie lokalu. Właścicielkę jednak dogoniła sprawiedliwość, a postępowanie przygotowawcze prokuratury zakończyło się postawieniem stosownych zarzutów. Pierwsza rozprawa przed sądem powinna się odbyć za kilka miesięcy.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów