W USA wyemitują 23. edycję "Top Model". Może właśnie to czeka polskich widzów

Redakcja 30.11.2016
Uczestnicy amerykańskiego "Top Model"
Fotografia: www.youtube.com

Bójki, intrygi, złowrogie spojrzenia. Poczekajmy jeszcze dziesięć edycji, a w Polsce będzie tak samo.

Nie szukam modelki w tradycyjnym tego słowa znaczeniu – mówi Rita Ora, prowadząca amerykańską edycję programu "Top model". 12 grudnia 2016 roku na kanale VH1 rusza tam 23 edycja programu, którego celem jest wyłonienie najlepszych modeli na świecie.

Jak to się udaje, to widać po każdym polskim sezonie - jedyna osoba, która miała szansę na karierę, Radek Pestka, woli bawić się Snapchatem niż wziąć się do roboty. "Top Model" to tak naprawdę fabryka celebrytów, którzy swoje pięć sekund (bo nawet nie minut), starają się wykorzystać w jak najbardziej hedonistyczny sposób.

Zwiastun 23 amerykańskiej edycji tego programu pokazuje, do czego może dążyć polska telewizja. Finał szóstej edycji, która odbyła się 29 listopada 2016 roku, był jak zwykle pełen emocji. "Top model" wygrał Patryk Grudowicz, który niemal od samego początku zachwycił jury. Przystojny, ale wstydliwy chłopak z małej miejscowości, przed programem zajmował się domem i pomocą rodzinie. Patryk nie miał uśmiechu na miarę hollywoodzkiego aktora, dlatego producenci postanowili, że mu ten uśmiech podarują. I tak wychowali sobie kolejnego celebrytę. Można tylko liczyć na to, że jego wrodzona skromność nie pozwoli mu na spędzenie całego życia na ściance.

Płeć kontra rasa

Polskie edycje różnią się od amerykańskich. Przede wszystkim u nas stawia się na równouprawnienie. Od dwóch edycji w szranki stają modele i modelki. TVN zaprasza homoseksualistów, transseksualistów i osoby transpłciowe. Niestety uczestnicy zdają się mieć problem ze słabszymi psychicznie osobami, a takie z pewnością są mniejszości seksualne w naszym kraju.

W Ameryce stawia się na równość rasy. Uczestnicy to pół na pół białe i czarne kobiety, a w zwiastunie nadchodzącej edycji można dostrzec jedną osobę transseksualną. Jednak w większość konflikty rodzą się tam na poziomie koloru skóry. Czarnoskóra uczestniczka mówi, że zawsze próbuje udowodnić, że biali ludzie nie są źli. Co ważne, amerykańskie "Top model" bardziej skupia się na aspekcie reality niż na konkursie. Celebryci zapraszani do programu udzielają bardziej życiowych rad niż profesjonalnych.

Być może w Polsce, jeśli TVN zamówi kolejne edycje - choć wydaje się, że program traci już na popularności - producenci również skierują się w stronę "Warsaw Shore". I mimo że jest jeszcze za wcześnie na to, by przewidywać przyszłość wygranego Patryka, prawdopodobieństwo, że nie zrobi oszałamiającej kariery w modelingu jest spore - to w końcu nie udało się nikomu.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów