"Undressed: randka w łóżku" to kolejna sensacja matrymonialna pod płaszczykiem eksperymentu

Redakcja 24.10.2016
"Undressed: randka w łóżku" - odcinek ekstra
Fotografia: www.youtube.com

Pod odcinkiem pilotażowym użytkownicy YouTube zastanawiają się: po co to komu? 

Reality show "Undressed: randka w łóżku", który od 25 października 2016 roku będzie można oglądać na kanale TLC, to kolejny program matrymonialny, którym w ostatnim czasie raczy nas telewizja. Przy tej pozycji "Rolnik szuka żony" to program dla dzieci, a "Ślub od pierwszego wejrzenia" to przegadane nudziarstwo. "Randka w łóżku" to coś naprawdę mocnego i nie wiadomo tylko, czy polski widz jest gotowy na tego typu eksperymenty.

Producenci umawiają dwoje nieznajomych na randkę przed kamerami. Na początku mają się wzajemnie rozebrać do bielizny, potem mogą się dotykać, rozmawiać, przytulać, a jeśli mają ochotę - całować. Jeśli są sobie pisani, to zakochają się w sobie w 30 minut - bo tyle trwa publiczne tête-à-tête. Po pół godzinie podejmują decyzję, czy kontynuują swoją znajomość. Na stronie programu czytamy, że nowy program TLC zainspirowany jest serią badań naukowych, które "prezentują nowe, eksperymentalne podejście do szukania bratniej duszy". Uczestnicy eksperymentu nie są pozostawieni sami sobie. Na ekranie, który ustawiony jest naprzeciwko łóżka, wyświetlane są komendy i pytania, które mają sobie zadać potencjalni kochankowie. Na przykład: gdzie do tej pory szukałeś miłości? 

Eksperyment naukowy

Program oparty jest na formacie włoskim, gdzie cieszył się dużą popularnością, tak jak w Wielkiej Brytanii i w Holandii, gdzie również był realizowany. Polska edycja różni się nieco od zagranicznych. Przede wszystkim tym, że nie dopasowano par homoseksualnych. Jednak producenci programu mają nadzieję, że z odcinka na odcinek zarówno uczestnicy jak i widzowie będą bardziej otwarci, co pozwoli na przełamanie pewnych barier. Twórcy twierdzą, że Polacy w porównaniu z uczestnikami na przykład brytyjskimi są bardziej otwarci, nie wstydzą się mówić o emocjach.

Jak czytamy na stronie magazynu "Cosmopolitan", uczestnicy podczas zdjęć są pod stałą opieką psychologów, a od momentu castingu do nagrania każdy ma opiekuna. Kobiety i mężczyźni musieli przejść przez długie i wnikliwe rozmowy telefoniczne, po których sztab ekspertów dopasował pary. Często kierowali się intuicją, zainteresowaniami, wspólnymi cechami. Tak naprawdę weryfikacji tych wyborów dokonują uczestnicy. 

Kiedy stajemy przed kimś prawie nago, ściągamy z siebie maski psychologiczne, więc wtedy na przykład trudniej się kłamie - mówi psycholog doktor Agata Loewe w materiale promocyjnym.

Ekspertka twierdzi, że z jej punktu widzenia najbardziej fascynującym momentem w programie jest spotkanie spojrzeń obcych sobie ludzi, kiedy widać ekspresję twarzy. Z kolei dyrektor TLC Polska Bartłomiej Główczyński twierdzi, że to nie ta nagość jest najważniejsza w programie, a uczucia i emocje. Uczestnicy mają długo patrzeć sobie w oczy, co ma zmniejszyć dystans między nimi, wzbudzić emocje, co potwierdzone jest niezliczonymi eksperymentami, a nawet sztuką, pamiętnym performancem "The Artist is Present" Mariny Abramovic w nowojorskim MoMA. 

Ciekawe, czy widzowie "Undressed: randka w łóżku" skupią się właśnie na eksperymencie i na jego aspekcie psychologicznym. A może ten program jest tylko przykrywką dla pustej rozrywki, pochwałą podglądactwa, nadzieja na zobaczenie czegoś niedopuszczalnego w telewizji. Jedno jest pewne - widzowie wkrótce mogą poczuć przesyt eksperymentami matrymonialnymi, które dla większości będą po prostu programami typu reality show. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów