Uczestniczki "Projektu Lady" to świadome odbiorczynie mediów. Wiedziały, czego spodziewać się po programie

Redakcja 18.10.2016
"Project Lady"
Fotografia: ONS

Tylko naiwny widz może myśleć, że uczestniczki popularnego show stacji TVN, wzięły w nim udział dla pieniędzy. 

Uczestniczki programu "Projekt Lady" były świadome zagrożeń płynących z subiektywnego montażu. To dlatego, że nasze społeczeństwo jest coraz bardziej dojrzałe medialnie. Nie dajemy się oszukiwać, wiemy, że paradokument z dokumentem nie ma nic wspólnego, a bliżej mu do "Kiepskich".

Polskie gwiazdy co prawda dopiero niedawno przekonały się, czym jest dobry telewizyjny montaż, czyli taki, dzięki któremu słupki oglądalności skaczą w górę. Doszło już nawet do tego, że w każdym programie wietrzymy podstęp. Bo czy bohaterki "Projektu Lady" naprawdę wymagały wychowania, a może to były podstawione aktorki?

Dowód na siłę kobiet

Na stronie "Krytyki Politycznej" opublikowano tekst Karoliny Szczepaniak, w którym dziennikarka przedstawia punkt widzenia dam na program, w którym wzięły udział kilka miesięcy temu. Ich świadomość przed i po zakończeniu produkcji zaskakuje. Każda z nich przyszła do niego z określonym celem. Marta Tomczak, która pokazana była jako najstarsza i najbardziej zdystansowana, żołnierka, chciała pokazać kobietom, że mogą wszystko. To była jej forma buntu. Kobieta może realizować dowolne cele, może wyglądać jak chce, nikt nie powinien jej ograniczać, nawet jeśli cała jest w tatuażach.

Zwyciężczyni programu Patrycja Wieja utknęła w swoim planie awaryjnym. Po studiach licencjackich wyjechała do Niemiec na rok, aby zarobić na studia magisterskie. Została tam na dwa lata, przez ostatni rok tańczyła w klubie, jednak nie jako striptizerka, ale zwykła tancerka, która ma zachęcać klubowych gości do zabawy. Przed programem świadoma tego, jak działa telewizja, więc ostrzegła swoją matkę, że będzie nazywana striptizerką, bo to się przecież lepiej sprzedaje.

Pomyślałam, że to jest program dla mnie. Bardzo chciałam się do niego dostać – czytamy na "Krytyki Politycznej". 

Kiedy jedna z najbardziej charakterystyczna i lubiana uczestniczka "Projektu Lady", Angelika Karwowska, poszła na casting z ciekawości. Przemówiła do niej reklama, której główne hasło odwoływało się do jej cech osobowości.

"Jeżeli wolisz grać w piłkę niż iść na zakupy, zgłoś się do nas" – to było o mnie. Byłam ciekawa telewizji i tego programu. Zastanawiałam się, czy chodzi tylko o to, by nas medialnie wykorzystać, czy jednak nam pomóc. Okazało się, że pomóc – powiedziała w rozmowie ze Szczepaniak Karwowska.

Z kolei Patrycja Karczewska i Pamela Szczepek w udziale w programie widziały szansę na rozwój zawodowy. Miały nadzieję, że dzięki "Projektowi Lady" znajdą pracę, być może rozpoczną karierę. 

Świadomość przede wszystkim

Uczestniczki przedyskutowały swój udział w programie z rodziną. Wspólnie ustalili zasady, rodzice wiedzieli, czego się spodziewać. Żałują tylko, że montaż nie skupił się na pozytywach, ale na negatywach. Nie mają jednak pretensji, zdają sobie sprawę z tego, że tak działa telewizja. Chodzi o to, aby każda z uczestniczek grała rolę, z którą mogą utożsamić się widzowie.

Dlatego mimo że Pamela określana była jako osoba leniwa, w rzeczywistości uczyła się i pracowała na dwóch etatach. Żadna z nich nie miała braków w wychowaniu, tak jak zostały zaprezentowane. Program również nie był wyreżyserowany, uczestniczki po prostu o każdym zadaniu dowiadywały się na bieżąco. Producentom programu te wszystkie zabiegi bardzo się opłaciły, ponieważ "Projekt Lady" skupiał przed telewizorami dwumilionową widownię. 

To, że dostałam się do tego programu na podstawie tego, kim jestem, już było dla mnie dużym sukcesem. Byłam sobą i przechodziłam do kolejnych etapów. To było niesamowite. W programie poznałam ludzi, którzy zobaczyli we mnie to, czego nikt wcześniej nie zauważył. Pani Tatiana bardzo mi pomogła – powiedziała Patrycja Wieja w rozmowie z "Krytyką Polityczną".

I te słowa powinny być ostatecznym dowodem na to, że uczestnicy programów typu reality show nie idą do nich dla sławy i pieniędzy. Bo każdy, kto wierzy w to, że za udział w programie dostają krocie, jest w błędzie.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów