"Taniec z Gwiazdami" być może będzie tłumaczony na migowy dzięki głuchej uczestniczce

Redakcja 07.03.2017
Iwona Cichosz w programie "Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami"
Fotografia: East News

Środowisko osób głuchych chce kibicować swojej przedstawicielce Iwonie Cichosz. 

"Taniec z Gwiazdami" wrócił na mały ekran 3 marca 2017 roku. Jedną z gwiazd nowej edycji jest Iwona Cichosz.

Iwona Cichosz w 2016 roku zdobyła tytuł Miss Świata Niesłyszących. 26-latka ma na swoim koncie nie tylko tytuł najpiękniejszej, ale również jest półfinalistką konkursu "Człowiek bez barier". Na co dzień pracuje jako tłumacz języka migowego. Jej występ w "Tańcu z Gwiazdami" spotkał się z ciepłym przyjęciem telewidzów. Również dla niej samej występ w show to nie lada przeżycie. 

To, co teraz się dzieje to spełnia moje marzenie (...). Mam bardzo mieszane emocje: stres, radość, euforia. Mogę się dzielić tymi uczuciami. To nie jest ważne tylko dla mnie, ale też dla całej społeczności Głuchych. Mam nadzieję, że ten dzień chociaż troszeczkę zmieni pewne postrzeganie, myślenie o Głuchych w Polsce - powiedziała Iwona Cichosz o swoim występie w "Tańcu z gwiazdami" w rozmowie z Integracja.tv.

Pierwsze kroki w tym kierunku poczynił już Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. Pawłowski napisał list do władz Telewizji Polsat, w którym krytykuje nadawcę za brak dostosowania przekazu show do osób niesłyszących. 

Cieszę się, że w programie "Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami" w Telewizji Polsat miliony widzów mogą podziwiać występy Iwony Cichosz - przedstawicielki środowiska Głuchych. Doceniam, iż po występach Jana Meli to już kolejny uczestnik programu z niepełnosprawnością. Działania Państwa są krokiem naprzód w budowaniu świata bez barier (...). Dzięki występowi Iwony Cichosz przed ekranami zasiadły tysiące Głuchych, które chciały kibicować przedstawicielce swojego środowiska. Niestety, przez brak napisów lub tłumaczenia na język migowy wypowiedzi prowadzących, jurorów i uczestników nie były dla nich dostępne - czytamy w liście Piotra Pawłowskiego skierowanym do telewizji Polsat, którego pełną treść można przeczytać na stronie Integracja.org. 

Iwona Cichosz i Stefano Terrazzino
Fotografia: East News

Iwona Cichosz i Stefano Terrazzino 

Polsat nie mówi "nie" 

W dalszej części listu możemy przeczytać, że tuż po emisji pierwszego odcinka pojawiła się petycja środowiska Głuchych, w której społeczność prosi, aby osoby niesłyszące także miały możliwość obejrzenie programu ze zrozumieniem. 

Środowisko Głuchych spotyka się z wieloma barierami. Ich przełamywanie jest naszą codziennością (...). Telewizja Polsat pomaga nam głuchym przełamać jedną z tych barier - zaprosiła naszą koleżankę do występu i pokazania, że człowiek z wadą słuchu może osiągać sukcesy. Prosimy o przełamanie kolejnej - umożliwienie nam obejrzenia programu z napisami - czytamy na Integracja.org. 

Co na to telewizja Polsat? Jak podaje portal Wirtualnemedia.pl, Polsat rozważa tłumaczenie programu na język migowy lub wprowadzenie napisów, które pozwolą osobom niesłyszącym w zrozumieniu przekazu. Jednak, nie jest to proste "ze względów technicznych i licencyjnych". 

Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji dołącza do apelu i ma nadzieję, że przy okazji emisji kolejnego odcinka, wszystkie istniejące obecnie bariery zostaną pokonane. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów