"Ślub od pierwszego wejrzenia" czasami, ale rzadko, kończy się szczęśliwie. Jak będzie w Polsce?

Redakcja 17.10.2016
Odcinek 3, "Ślub od pierwszego wejrzenia"
Fotografia: East News

Grupa specjalistów po wnikliwych badaniach próbuje dobrać ludzi. W niektórych przypadkach przepis na miłość okazał się skuteczny, a w niektórych… wręcz odwrotnie.

17 września 2016 roku dowiemy się, czy pierwsza polska para - Ewa i Darek - weźmie ślub. Potem będzie nas ciekawiło, czy w czasie sześciu tygodni zakochają się w sobie i dojdą do wniosku, że chcą kontynuować swoje małżeństwo. Trzeci odcinek pokaże również emocje Magdy i Krystiana, którzy będą w trakcie przygotowań do ceremonii. Później ich również czeka wizyta w urzędzie, noc poślubna i sześciotygodniowy miesiąc miodowy, po którym powinni podjąć decyzję, czy zostają razem.

"Ślub od pierwszego wejrzenia", zainspirowany duńskim "Gift Ved Første Blik", zadebiutował w Polsce w jesiennej ramówce TVN i choć wydawało się, że będzie jednym z najbardziej kontrowersyjnych programów ostatnich lat, wiele wskazuje na to, że zamiast taniej sensacji twórcy i uczestnicy eksperymentu skupili się na jego naukowej stronie. Dwa pierwsze odcinki pokazały, że zarówno eksperci, naukowcy i bohaterowie wyłonieni podczas castingów, wierzą w siłę nauki i w to, że dokładna analiza psychologiczna, a nawet analiza budowy ciała i temperamentu seksualnego pozwolą na dobranie pary, która stworzy szczęśliwe małżeństwo. 

Jeśli obcy ludzie zdecydują się na powiedzenie sobie "tak" i po okresie próbnym nie będą marzyli o rozwodzie, eksperyment i wysiłki antropologa profesora Bogusława Pawłowskiego, seksuologa Moniki Staruch i psychologa Piotra Mosaka nie pójdą na marne. Wtedy stacja TVN prawdopodobnie postanowi o produkcji kolejnej edycji programu, a słupki oglądalności podskoczą do góry. Tak jak stało się to w amerykańskiej i australijskiej edycji. 

Ameryka i Australia bez sukcesów

Po pierwszych kilku tygodniach pierwszej edycji w USA (2014) aż dwie pary pozostały małżeństwem. 27-letnia pielęgniarka Jamie i 31-letni sprzedawca oprogramowania komputerowego Doug, 26-letnia makijażystka Courtney i 27-letni strażak Jason wciąż są razem. Jamie i Doug spodziewali się dziecka, jednak w lipcu kobieta poroniła. Ta tragedia była potwierdzeniem, że para naprawdę się kocha, ponieważ nie rozstali się, ale wydaje się, że ich małżeństwo się wzmocniło, co widać na Instagramie. 

Żadna z par, które pobrały się w drugim sezonie, nie przetrwała. Jedna rozwiodła się zaraz po eksperymencie, pozostałe dwie kilka miesięcy po zakończeniu programu. W trzecim sezonie tylko jedna z trzech par zdecydowała, że będzie walczyła o swoje małżeństwo, jednak po kilku miesiącach związek rozpadł się. Czwarty sezon odbył się w lipcu i póki co wiadomo, że tylko jedna z par zadecydowała o rozwodzie po sześciu tygodniach. Losy pozostałych dwóch par nie są jeszcze przesądzone. 

W australijskiej wersji tylko dwie pary z 13 pozostały razem. Pracująca w marketingu 25-letnia Zoe i 29-letni hydraulik Alex z pierwszej edycji, która została wyemitowana w 2015 roku, postanowili, że wezmą legalny ślub. Zoe zaszła w ciążę, ale w czerwcu 2015 roku poroniła. Jeszcze w październiku na świat przyjdzie ich drugie dziecko. Erin, 26-letnia kierownik sprzedaży detalicznej, pozostała w małżeństwie z 31-letnim analitykiem Brycem. Nie wiadomo, czy para, która poznała się w drugim australijskim sezonie wciąż jest razem, ale Erin otworzyła markę modową - Boy Is Mine. Pięć par, które wzięły udział w tegorocznej, trzeciej edycji program,u pozostaje w separacji, więc można uznać, że sezon zakończył się klęską.

Za wcześnie by wieszczyć, czy polska edycja się uda. Jednak trzeba przyznać, że pary, które dobrali eksperci TVN robią wrażenie dopasowanych. Dlatego ważne jest to, aby program nie przerodził się w produkcję typu reality show, a pozostał programem popularnonaukowym. Zagraniczne edycje pokazały, że uczestnicy, którzy skupiają się na swoim związku, a nie na pozowaniu na ściankach, mają większe szanse na happy end.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów