Ministerstwo Zdrowia chce wyleczyć telewizję i usuwa z niej reklamy

Redakcja 30.03.2017
Maffashion w reklamie Coca-Coli
Fotografia: YouTube.com

Ta decyzja to dopiero kropla w morzu, jednak trudno się z nią nie zgodzić.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zakazu emitowania reklam, które zachęcają do kupowania niezdrowych produktów spożywczych. Politycy chcą w ten sposób walczyć z epidemią otyłości wśród polskich dzieci.

Według informacji zamieszczonych na stronie "Gazety Polskiej Codziennie", z rodzimej telewizji prawdopodobnie znikną wszystkie spoty, które pokazują słodycze, napoje gazowane i słone przekąski. To dlatego że polskie dzieci tyją szybciej od swoich rówieśników z innych krajów europejskich - z nadwagą zmaga się już ponad 20%.

O zdrowie najmłodszych należy zadbać jak najszybciej, aby w przyszłości nie musieli zmagać się z chorobami takimi jak cukrzyca. Wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Żywności i Żywienia pokazują, że nawet połowa współczesnych polskich dzieci nie przepada za aktywnością fizyczną, za to pochłania bardzo duże ilości łakoci. 

Jedz cukier, będziesz cool

Winne tej sytuacji mają być między innymi reklamy, które pokazują, że fast-food i słodycze są fajne. W spotach występują idole młodego pokolenia, na przykład Maffashion i Czarek z Abstrachuje.tv. Bohaterowie są spontaniczni i w atrakcyjny sposób spędzają czas wolny - na imprezach, poznając nowych ludzi. Co najważniejsze, wszyscy aktorzy, którzy na ekranie niezdrowo jedzą i piją, nie są otyli. Dlatego dzieci nie kojarzą smakołyków z problemami z nadwagą.

Zakaz emisji reklam fast-foodu i słodyczy ma być pierwszym krokiem ku odchudzeniu młodych Polaków. Obecnie Ministerstwo Zdrowia pracuje także nad rozwiązaniami, które mają ograniczyć sprzedaż bardzo słodkich i słonych artykułów spożywczych. To kontynuacja polityki poprzedniego rządu. 1 stycznia 2015 roku ograniczono emitowanie reklam promujących niezdrowe jedzenie przed audycjami telewizyjnymi i radiowymi skierowanymi do dzieci.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów