Kultowy program muzyczny wraca do telewizji. Odświeżona formuła, nowi jurorzy… Będzie przebój?

Redakcja 19.10.2016
"Idol" wraca do Polsatu
Fotografia: ONS

W tym talent show wypromowały się jedne z najpopularniejszych obecnie gwiazd. Czy po 12 latach zgłoszą się równie utalentowani uczestnicy?

Nowa edycja "Idola" wróci na mały ekran już w marcu 2017. Program, który wielu początkującym artystom otworzył drzwi do kariery i stał się ich przepustką do muzycznego świata.

Monika Brodka, Szymon Wydra, Ewelina Flinta, Anna Dąbrowska, Alicja Janosz, Krzysztof Zalewski - kto dziś nie zna tych nazwisk? Niesamowicie utalentowani, po udziale w "Idolu" pojawiali się na pierwszych stronach gazet i co ważne, szybko podpisali swoje pierwsze muzyczne kontrakty. Są więc tacy, którym przygodę w w tym programie udało się wykorzystać. Ale są niestety i tacy, o których dziś już nikt nie pamięta. 

Pierwszy taki talent show

"Idol" na małym ekranie zadebiutował w 2002 roku i nadawany był w telewizji Polsat. Choć nie był pierwszym muzycznym programem w Polsce - na rynku świetnie radziła sobie "Szansa na sukces" emitowana od 1993 roku - był bez wątpienia pierwszym programem poświęconym muzyce, w którym to najpierw jury, a potem widzowie decydowali o dalszych losach uczestników. "Idol" emitowany był przez 3 lata, od 2002 do 2005 roku. W tym czasie powstały jego cztery edycje. Największą popularnością, jak to zazwyczaj bywa w tego typu programach, cieszyły się dwie pierwsze edycje.

Pierwszą wygrała 17-letnia Alicja Janosz. Po zakończeniu programu szybko nagrała płytę, które promowały dwa single "Zbudziłam się" i "Zmień siebie". Choć piosenki dobrze radziły sobie na rodzimym muzycznym rynku, krytycy nie zostawili na nich przysłowiowej nitki twierdząc, że jedna z nich ("Zbudziłam się") jest po prostu o… jajecznicy. Krytyczne opinie nie zniechęciły jednak młodej wokalistki, która wydała już trzy albumy. Pierwszy ukazał się w 2002, kolejny w 2011, a ostatni w kwietniu 2016 roku. 

Na polskim rynku muzycznym najlepiej poradzili sobie finaliści pierwszej edycji. Na muzyczny szczyt dotarli chociażby Ewelina Flinta, której singiel "Żałuję" przez wiele miesięcy nuciła cała Polska, Szymon Wydra - lider zespołu Carpe Diem, Anna Dąbrowska, która nagrała aż 6 albumów, pierwszy "Samotność po zmierzchu" pokrył się złotem, a 5 kolejnych albumów platyną, czy chociażby Tomek Makowiecki, który wydał cztery albumy (ostatni "Moizm" w 2013 roku). Laureatem drugiej edycji "Idola" został Krzysztof Zalewski, trzeciej - Monika Brodka (jej trzy płyty pokryły się złotem, a jedna podwójną platyną), a ostatniej Maciej Silski

Nie wszyscy jednak wykorzystali szansę, którą dał im program. W show-biznesowym muzycznym świecie próżno bowiem szukać informacji o Pawle Nowaku, Patrycji Wódź, Dominice Pawłowskiej, czy Adamie Kozłowskim. 

"Idol" wraca do Polsatu
Fotografia: ONS

"Idol 5". Nowa edycja, duże zmiany?

Jak dowiedział się Jastrzabpost.pl, kolejna, piata już edycja "Idola" na małym ekranie pojawi się w marcu 2017 roku, ponownie w telewizji Polsat. Format programu nie ulegnie zmianie, a jedynie jego skład jurorski. Przypomnijmy, w pierwszej edycji programu za stołem jurorskim zasiedli Elżbieta Zapendowska, Jacek Cygan, Robert Leszczyński i Kuba Wojewódzki, który "Idolowi" zawdzięcza swoją popularność.

W trzeciej edycji Wojewódzkiego zastąpili Marcin Prokop i Maciej Maleńczuk. W ostatniej edycji mogliśmy już zobaczyć dobrze znany z pierwszej edycji skład. Za stołem jurorskim nie zasiądzie już Robert Leszczyński i z pewnością nie zobaczymy też Kuby Wojewódzkiego, który jest przecież gwiazdą konkurencyjnej stacji. Z ustaleń serwisu wynika, że w jury niemal na pewno zasiądzie Elżbieta Zapendowska i polska wokalistka, której nazwisko jest wciąż pilnie strzeżoną tajemnicą.

Pierwsze edycje "Idola" były doskonałą odtrutką dla wszystkich zmęczonych i znudzonych podglądaniem innych - przed "Idolem" wielką popularnością cieszyły się programy reality show "Big Brother", "Bar", czy Amazonki". "Idol" był więc jak powiem świeżego powietrza. Jak będzie tym razem? Muzycznych programów w polskiej telewizji nie brakuje, a sam "Idol" ma zastąpić "Must Be the Music. Tylko muzyka", który schodzi z anteny po 11. sezonach. Choć odświeżane formaty najczęściej nie radzą sobie dobrze i szybko schodzą z anteny, z "Idolem" może być inaczej. Nowy skład jurorski, nowa oprawa, utalentowani artyści i dobra muzyka mogą sprawić, że "Idol" po 12 latach ponownie będzie na ustach wszystkich miłośników muzycznych talent show. 

Choć wciąż jest więcej niewiadomych niż potwierdzonych informacji (Polsat wciąż oficjalnie nie przyznał, że reaktywuje "Idola"), jak donosi portal Wirtualnemedia.pl, producent show FremandleMedia Polska już zaprasza na precastingi osoby w wieku 16 - 28 lat, które startują w listopadzie. 

Terminy i miejsca precastingów do programu "Idol"

5 listopada, Gdynia, Hotel Courtyard by Marriott, ul. Jerzego Waszyngtona 19

6 listopada, Poznań, Hotel Novotel Poznań Centrum, pl. Andersa 1

12 listopada, Katowice, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, pl. Sławika i Antalla 1

13 listopada, Warszawa, Hotel Novotel Warszawa Centrum, ul. Marszałkowska 94

26 listopada, Wrocław, Hotel DoubleTree by Hilton, ul. Podwale 84.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów