"Biust dużego rozmiaru", czyli dyskryminujący. Dekoltowi Sylwii Gliwy przyjrzała się Komisja Etyki Reklamy

Paulina Szestowicka 11.10.2016
"Biust dużego rozmiaru", czyli dyskryminujący. Dekoltowi Sylwii Gliwy przyjrzała się Komisja Etyki Reklamy

A wydawać by się mogło, że nikt nie ogląda reklam w telewizji. Nic bardziej mylnego. Ogląda i to z jaką uwagą! 

Sylwia Gliwa została twarzą kampanii reklamowej jednego z dostawców telewizji kablowej, internetu i usług telefonicznych. Działania marketingowe objęły też telewizję, w której emitowano spoty. Do Komisji Etyki Reklamy szybko wpłynęła skarga, ponieważ treść reklamy telewizyjnej miała uderzać w kobiety.

Spot reklamowy przedstawia kobietę z wyeksponowanym biustem dużego rozmiaru, która z zasłoniętymi oczami wybiera promocję. Uważam, że reklama kreuje obraźliwy wizerunek kobiety jako bezmyślnej konsumentki, która nie wie, co kupuje a jej głównym atutem jest duży biust, który ponadto w żaden sposób nie jest powiązany z reklamowanym produktem - pakietami telewizji kablowej - przytacza treść skargi serwis Wirtualnemedia.pl. 

Zdaniem przedstawicieli firmy, reklama w najmniejszym stopniu nie może zostać uznana za obraźliwą. Wytłumaczono, że bohaterka spotu ma zasłonięte oczy ponieważ gra w ciuciubabkę i chciano podkreślić, że bez względu na to, jaki rodzaj usług czy pakietu wybierze, na pewno będzie ona korzysta cenowo. W odpowiedzi na skargę widza, firma ustosunkowała się także do zarzutu nadmiernie wyeksponowanego dekoltu, zwracając uwagę, że w trakcie 22-sekundowego spotu reklamowego, nie ma ani jednego zbliżenia na tę część ciała.

Owszem, Sylwia Gliwa jest ubrana w strój eksponujący jej sylwetkę, niemniej przyjęcie, iż jej "głównym atutem" jest duży biust, jest mocno subiektywne. Reklama nie epatuje nagością, jej bohaterka nie wykonuje żadnych wulgarnych bądź dwuznacznych ruchów, skutkiem czego konsument mógłby czuć się zdegustowany - czytamy w odpowiedzi firmy przytaczanej na Wirtualnemedia.pl. - Wręcz przeciwnie, przeciętny odbiorca przedmiotowej reklamy równie dobrze, a nawet przede wszystkim, może zwrócić uwagę na ładną twarz bądź smukłą sylwetkę aktorki, która zachwala pakiety reklamowe.

Komisja Etyki Reklamy oddaliła zarzuty skarżącego stwierdzając, że spot reklamowy nie zawiera elementów, które dyskryminowałyby kobiety. Warto obejrzeć reklamę i wyrobić sobie własne zdanie na ten temat. Warto zwrócić uwagę, że w tej kampanii Ewa Kasprzyk też wygląda bardzo seksownie. Aż dziwne, że na to nikt się nie poskarżył.

Sylwia Gliwa w reklamie UPC
Fotografia: materiały prasowe
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów