Teatr Wielki - Opera Narodowa i BMW łączą siły. W listopadzie odbędą się trzy spektakle “Carmina Burana (Mgnienie Oka)”

Roksana Orlicka 10.10.2019
Dąbrowski i Kudlicka
Fotografia: Materiały prasowe/BMW Art Club

Teatr Wielki - Opera Narodowa i BMW przygotowali wspólnie spektakl z pogranicza kultury i nowych technologii. Dyrektorem artystycznym wydarzenia jest Boris Kudlička. Premiera odbędzie się 21 listopada.

Teatr Wielki - Opera Narodowa i BMW ponownie połączyli siły w sezonie artystycznym 2019/2020, czego wynikiem jest wydarzenie "Carmina Burana (Mgnienie Oka)". Dyrektorem artystycznym spektaklu jest Boris Kudlička. Przedstawienie jest realizowane w ramach "BMW Art Club. Przyszłość to sztuka". Premiera odbędzie się 21 listopada, kolejne spektakle zaplanowano na 22 i 30 listopada.

BMW Art Club: "Carmina Burana (Mgnienie Oka)" w Teatrze Wielkim- Operze Narodowej

Głównym założeniem spektaklu w ramach projektu "BMW Art Club. Przyszłość to sztuka" jest ukazanie sztuki za pomocą nowych technologii, które w dużym stopniu zmieniły nasze postrzeganie świata. 

Boris Kudlička, sprawujący pieczę nad spektaklem, prezentuje nowoczesne podejście do legendarnej kantaty scenicznej. Spektakl będzie pokazem wizualnym utworzonym wokół utworu "Carmina Burana" Carla Orffa, który wykona Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego - Opery Narodowej

W "Carmina Burana (Mgnienie Oka)" Kudlička zestawia klasyczną muzykę Carla Orffa z nowoczesnym podejściem do tworzenia spektakli. Tym samym porusza trudny temat dotyczący przyszłości człowieka - pełen nadziei, ale też obaw. 

Myślę o stworzeniu prostej linii pętli, będącej krótką opowieścią widzianą oczami młodego człowieka. Stanie się on naszym przewodnikiem po krainie wyobraźni. Będę szukał innowacyjności w sposobie narracji i w wykorzystaniu obrazu, żeby opowiadać historię, wykorzystując możliwości techniczne Teatru Wielkiego w oparciu o nowoczesny multimedialny język - zapowiada.

“Carmina Burana (Mgnienie Oka)” w Teatrze Wielkim- Operze Narodowej - o czym jest spektakl?

Warto wyjaśnić, że "Carmina Burana" to zbiór pieśni. Zostały one odnalezione w 1803 roku w opactwie Benedyktynów w Bawarii i były inspiracją dla niemieckiego kompozytora Carla Orffa. To na ich podstawie skomponował utwór wokalno-instrumentalny, który z czasem stał się jednym z najpopularniejszych widowisk muzycznych.

Jego dokonania miały wpływ na pracę dyrektora artystycznego spektaklu "Carmina Burana (Mgnienie Oka)". Borisowi zależało na stworzeniu opowieści widzianej oczami młodego człowieka. Kudlička chciał zestawić ekspresyjną muzykę Orffa z nowoczesną, multimedialną instalacją. 

Kudlička pokazuje, że we wskrzeszonych przez Orffa głosach zapisano ludzkie emocje, pragnienia i nadzieje, które pozostają niezmienne w zmieniającej się rzeczywistości - tłumaczy Stach Szabłowski, kurator tegorocznego BMW Art Club.

"Carmina Burana (Mgnienie Oka)" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej - kogo zobaczymy na scenie?

Przy spektaklu "Carmina Burana (Mgnienie Oka)" pracowało wielu wybitnych twórców. Na scenie wystąpią soliści:

  • Stanisław Kuflyuk (baryton)
  • Joanna Moskowicz (sopran) 
  • Kacper Szelążek (kontratenor)

Śpiewaków będzie wspierać Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego - Opery Narodowej pod batutą Lorenzo Passeriniego oraz Chór Dziecięcy im. Władysława Skoraczewskiego

"Carmina Burana (Mgnienie Oka)" - bilety i spektakle

"Carmina Burana (Mgnienie Oka)" będzie wystawiana trzykrotnie. Uroczysta premiera odbędzie się 21 listopada o godzinie 19.00. Kolejne spektakle będą miały miejsce 22 i 30 listopada.

Bilety na wydarzenie można znaleźć w kasie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej oraz na stronie www.teatrwielki.pl

BMW Art Club. Przyszłość to sztuka - jakie jest założenie akcji?

BMW od ponad 50 lat angażuje się w kulturę. Warto wspomnieć, że współpracuje z największymi światowymi artystami. W Polsce wspiera także Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu i Filharmonię Szczecińską.

Ideą "BMW Art Club. Przyszłość to sztuka" jest ukazywanie wydarzeń kulturalnych, w których sztuka spotyka się z nowymi technologiami. To wszystko łączy się z refleksją na temat zmieniającego się pod ich wpływem świata. 

"BMW Art Club. Przyszłość to sztuka" interesuje się człowiekiem i sztuką w świecie rozwijających się technologii. Jednocześnie uważając, że kluczem do zrozumienia przyszłości jest kultura. 

Projekt został zainaugurowany dwoma koncertami w 2018 roku, podczas których zaprezentowano utwory wybitnych kompozytorów XX wieku. Całości towarzyszyła instalacja wideo autorstwa Witka Orskiego.

Oceń artykuł
WSZYSTKO NA TEMAT:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów