"Dark Horse" w wykonaniu Katy Perry to plagiat. Zapadł wyrok w sprawie utworu

Roksana Orlicka 31.07.2019
Katy Perry
Fotografia: Instagram/@katyperry

"Dark Horse", wielki przebój Katy Perry, został uznany za plagiat. Sąd nie miał żadnych wątpliwości.

Katy Perry do tej pory wyróżniała się oryginalnym wizerunkiem i pomysłem na swoją muzykę. Sąd w Kalifornii uznał, że jej przebój "Dark Horse" brzmi łudząco podobnie do piosenki "Joyful Noise" rapera Marcusa Graya.

Internauci również zauważyli to podobieństwo. 

Katy Perry oskarżona o plagiat

Teledysk do utworu "Black Horse" miał premierę zimą 2014 roku. Artystka nagrała go we współpracy z raperem występującym pod pseudonimem Juicy J

Piosenka pojawiła się na płycie "Prism", wydanej jesienią 2013 roku i z marszu stała jednym z największych przebojów wydawnictwa. 

Do tej pory teledysk obejrzano na YouTube ponad 2 miliardy razy i ta liczba cały czas rośnie. Piosenka ma niezwykle chwytliwy refren, przez co łatwo ją zapamiętać.

Dodatkowo łączy różne gatunki muzyczne - od popu, przez hip-hop i trap. Utwór "Black Horse" był nawet nominowany do nagrody Grammy

Nikt nie spodziewał się, że największy przebój 2014 roku jest kopią! Artystka i producent (Dr Luke) zostali oskarżeni przez chrześcijańskiego rapera Flume

Flume uznał, że Katy Perry skopiowała jego utwór "Joyful Noise" z 2008 roku. Co ciekawe, Dr Luke i Perry zapewniali, że nigdy nie słyszeli utworu chrześcijańskiego rapera.

Raper podtrzymywał, że kilka lat wcześniej jego piosenka była popularna i z pewnością mogli ją usłyszeć, chociażby na gali Grammy.

Wokalistka tłumaczyła, że ona i raper pochodzą z podobnych środowisk (ojciec Perry jest pastorem), dlatego mogli mieć w głowie tę samą melodię.

Kalifornijski sąd uznał, że "Black Horse" jest kopią utworu amerykańskiego rapera. Na razie nie wiadomo, ile wyniesie odszkodowanie, które Katy będzie musiała wypłacić. 

Słyszycie to podobieństwo?

Zobacz także: Anita Lipnicka ogłasza współpracę z Kubą Karasiem z The Dumplings i zapowiada nową muzykę

Lubisz festiwale muzyczne? Sprawdź, gdzie odbywają się te najlepsze!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów