Złamali zasady, by ratować planetę. Sigur Rós nagrali nową wersję starego hitu

Redakcja 25.11.2016
Sigur Rós
Fotografia: East News

To pierwsze głośne dzieło islandzkiej grupy od 2013 roku. Muzycy wyznali, że są dumni z tego, że są członkami tego projektu.

Islandzka grupa znana jest z tego, że nie przyjmuje komercyjnych ofert. Wielokrotnie odrzucali propozycje wykorzystania ich muzyki w reklamach, wystrzegają się również odgrzewania swoich najpopularniejszych utworów. Teraz jednak zrobili wyjątek. Muzycy z Sigur Rós nagrali nową wersję "Hoppípolli" z albumu "Takk..." - specjalnie na potrzeby serialu BBC "Planeta Ziemia II". 

Powód, dla którego Islandczycy przystali na decyzję BBC jest prosty. Pierwsza wersja "Hoppípolli" z 2005 roku posłużyła jako ścieżka dźwiękowa w pierwszym sezonie serialu z 2006 roku. Odnowiony utwór ma być według twórców bardziej aktualny, ma uświadamiać, jak bardzo świat zmienił się przez dekadę - tak jak robi to "Planeta Ziemia II". Jak podaje Independent.co.uk, grupa od początku była zaszczycona propozycją współpracy z najsłynniejszym telewizyjnym biologiem Sir Davidem Attenborough

Islandczycy cieszą się niewyczerpaną ilością miejsc dzikich i nieoswojonych z człowiekiem. Ale nawet tam, w najdzikszym zakątku Europy, widoczne są ślady ludzkich poczynań. Powstają plany budowy hut i zapór. Nie możemy zniszczyć islandzkiej przyrody, która raz naruszona, będzie niemożliwa do odtworzenia. Ale podobne historie dzieją się na całym świecie – powiedział Jón Þór Birgisson z Sigur Rós w rozmowie z BBC. 

Muzycy wyznali, że są dumni z tego, że są członkami brytyjskiego projektu. Traktują go jak istotną misję ku pomocy ludzkości w zrozumieniu i szanowaniu miejsc, które nie dość, że są fascynujące, to jeszcze bardzo wrażliwe na działalność człowieka. Twierdzą, że powinniśmy szanować planetę której przez chwilę jesteśmy gośćmi.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów