Wilki Koncerty - Niebieska trasa

Weronika Domoradzka 04.12.2019
Wilki Koncerty - Niebieska trasa
Fotografia: Materiały prasowe

Wilki to zespół obecny na polskiej scenie od niemal dwóch dekad - na przestrzeni tego czasu zapisał się na kartach pop-rockowej i rockowej historii jako źródło ponadczasowych hitów i muzycznej niezłomności. W 2020 czeka nas Niebieska Trasa, w ramach której Wilki odwiedzą polskie miasta wykonując zarówno największe stare hity ze swojego repertuaru, jak i część nowszej twórczości

Projekt zadebiutował w 1992 roku z inicjatywy wokalisty i gitarzysty Roberta Gawlińskiego, który bez zmian jest związany z Wilkami do dziś. To samo z gitarzystą Mikisem Cupasem, ale oprócz nich skład był podatny na szereg zmian. Pomimo tego zespół nie tracił swojego statusu - postawił wprawdzie na koncertowanie, a nadchodząca trasa jest ukłonem w stronę ich starszego odbiorcy. Niebieska Trasa to tournee zaplanowane na początek 2020 roku. Zespół wyrusza w nią z… odświeżonym składem. W tym roku do swojego ojca Roberta i brata Beniamina (gitara, klawisze) dołączył Emanuel, zajmując miejsce gitarzysty basowego. Co ciekawe, Emanuel i Beniamin to bliźniacy. Wataha stawia na rodzinę i być może to przepis na długowieczność tego projektu.

Niebieska Trasa jest zapowiadana jako przelot przez największe hity zespołu, które zabiorą starszego słuchacza w sentymentalną podróż. Historia Wilków jest usłana wieloma emocjami, niekoniecznie pozytywnymi. Przełomowy hit “Sonf of the Blue Sky” to muzyczny hołd dla zmarłego przed nagraniem pierwszego albumu Adama Żwirskiego, pierwotnego basisty formacji. Na albumie zatytułowanym Wilki pojawił się również utwór “Aborygen” czy “Eli lama sabachtani”. Bestsellerowa pozycja lat 90. i niezwykle udany debiut pozwoliły zespołowi Gawlińskiego na silne zaznaczenie swojej obecności w pierwszej połowie dekady. W latach 95-99 zawieszono jego działalność - w trakcie tych lat związani z projektem muzycy skupiali się na solowej działalności i współpracy z innymi muzykami, jednak w 2001 roku na fali premiery kompilacji Największe przeboje, doszło do reaktywacji działalności koncertowej. 2002 to już rok słynnej “Baśki” i era, w której ta była absolutnym hitem lata - status ten został utrzymany długo. Do tej pory znaczna część twórczości Wilków to stały element polskich rozgłośni radiowych.

Przez kolejne lata zespół zdążył wydać kilka nowych albumów, takich jak Watra czy Światło i Mrok, znowu zawiesić działalność i znowu do niej powrócić. W 2016 roku pojawił się album Przez Dziewczyny, w 2014 dołączył Beniamin, a w 2019 Emanuel.

 

2020 to start Niebieskiej Trasy. To okazja do sprawdzenia formy ponadczasowego zespołu w odświeżonej formule, ale ciągle blisko idei, która pojawiła się na początku lat 90. Miasta na trasie to Warszawa, Wrocław, Kraków, Toruń, Gdańsk i Poznań. Start 11 stycznia w Toruniu. Bilety na koncerty można kupić na Empik Bilety

 

Link do wydarzeń:

https://empikbilety.pl/?filters=phrase:wilki

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów