Tydzień płyty: Tricky „Uniform”

Emilia Klima 02.10.2017
Tydzień płyty: Tricky „Uniform”

Tricky, współzałożyciel Massive Attack, powraca z nowym albumem "Uniform". Trzynasty krążek legendy trip-hopu ukazał się 22 września.

 Po kilku latach artysta z Bristolu ponownie zaprosił do współpracy wspaniałą Martinę Topley-Bird, z którą był także związany prywatnie. Jej głos słyszymy w opublikowanej właśnie singlowej piosence "When We Die". Świetny autorski materiał uzupełnia znakomita przeróbka przeboju Courtney Love i jej grupy Hole "Doll Parts". Warto też zwrócić uwagę, że na płycie pojawia się też inna z dawnych sympatii muzyka - znana aktorka Asia Argento, a także młode wokalistki: Terra Lopez, Mina Rosa czy Avalon Lurks. Głos tej ostatniej słyszymy w poruszającej przeróbce piosenki Courtney Love i jej grupy Hole "Doll Parts".

Po mrocznym i nieco chaotycznym "Skilled Mechanics" Tricky powraca z dziełem dojrzalszym, zaskakującym tonem wewnętrznej harmonii i pogodzenia z losem. To pierwszy właściwy album Tricky’ego od czasu, gdy trzy lata temu przeprowadził się do Berlina.

Większość "Ununiform" powstawała w nowym mieście Tricky’ego - Berlinie, jednak cztery kawałki nagrał w stolicy Rosji. "Nie chciałem spędzać Bożego Narodzenia w domu, więc w grudniu 2016 spędziłem tam trzy tygodnie, objadając się rosyjskim żarciem". Mówi w rozmowie  pitchfork.com. Podczas zimowej moskiewskiej sesji Anglik zaprosił do współpracy lokalnych producentów i raperów - gwiazdy lokalnej sceny. "Słuchałem rosyjskiego rapu od 20 lat, uwielbiam ten akcent i zawsze marzyłem, by kiedyś ktoś z tej ekipy wystąpił na mojej płycie. Nie muszę rozumieć, o czym rapują - po prostu to czuję" - dodaje Tricky. Na płycie towarzyszą mu zatem świetni raperzy Scriptonite i Smoky Mo oraz producenci: Gazgolder i Vasiliy Vakulenko (odpowiedzialny za beat w pięknym singlowym "The Only Way").

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej
Więcej newsów