Tydzień płyty: Kali Uchis „Isolation”

Marta Wilczkowska 09.04.2018
Tydzień płyty: Kali Uchis „Isolation”
Fotografia: materiały prasowe

Debiutancki album Kali Uchis „Isolation”, który ukazał się 6 kwietnia, to najlepszy dowód na to, że artystka jest skazana na wielki sukces.

Kali spędziła część swojego dzieciństwa w Kolumbii, część w stanie Wirginia. Obecnie mieszka w Los Angeles. Dorastała słuchając muzyki Ivy Queen, Ralfi Pagan i Astrud Gilberto. Kiedy zaczęła sama kupować muzykę, sięgała po płyty Kelis, No Doubt czy Digable Planets. – Zawsze ceniłam kobiece artystki, które są pewne siebie, nie tylko pod kątem muzycznym, ale i w ogólnym znaczeniu. Najbardziej podobały mi się wokalistki o niepodrabialnym stylu – opowiada Uchis.

Dopieszczany przez ponad trzy lata krążek „Isolation” to, według samej Uchis, „otwarty pamiętnik”, zapis momentów, w których wokalistka odkrywała prawdę o samej sobie. To spełnienie obietnicy, którą otrzymaliśmy na „Por Vida”. Najjaśniejszą gwiazdą płyty  jest sama Kali, ale „Isolation” wzbogaca grono znakomitych gości. „Body Language” zostało wyprodukowane przez Thundercata. „Killer” Kali nagrała razem z The Dap-Kings. W „post-apokaliptycznej piosence miłosnej” pod tytułem „Tyrant” udziela się Jorja Smith, a w funkowym „Just A Stranger” słychać Steve’a Lacy’ego. Damon Albarn nagrał z Kali elektro-popowe „In My Dreams”. Kevin Parker z Tame Impala zaznacza swoją obecność w disco-melancholijnym „Tomorrow”. Tyler, The Creator i Bootsy Collins wspierają Uchis w singlowym „After The Storm”. 

Utwór z jednej strony odbiega klimatem od pozostałych, z drugiej strony sprawia, że „Isolation” kończy się optymistycznym przesłaniem. Większość kawałków z debiutanckiego krążka to reakcja na cynizm, którego Kali doświadczyła, dorastając w małych miasteczkach w Wirginii. – Nikt z nas nie jest doskonały, ale niektórzy udają bardziej niż pozostali. W „Miami” śpiewam o podejściu do kobiecości, seksualności, że mogę nosić to, na co mam ochotę i wyglądać tak jak chcę, ale nie oznacza to, że nie mogę być jednocześnie intelektualistką, osobą kreatywną, kimś, kto chce wykorzystać szanse, jakie dostaje od życia – podsumowuje Uchis.

 

 

 

 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów