Podsumowali 50 lat listy przebojów Billboardu. Potwierdzili to, co podejrzewano od lat

Redakcja 22.05.2017
Piosenkarka
Fotografia: Pixabay

Analiza tekstów piosenek jasno pokazuje, że od lat niewiele zmienia się w muzycznym świecie. 

Amerykańscy psycholodzy podsumowali blisko 50 lat listy przebojów Billboardu, aby sprawdzić, które piosenki cieszą się największą popularnością.

Jennifer W. Whewmaker z Abilene Christian University, Andrew P. Smiler z Winston-Salem i Brittany Hearon z University of South Florida przyjrzeli się tekstom piosenek, które ukazały się w latach 1960 - 2008. Szczególnie interesowały ich seksualne stereotypy, które można w nich znaleźć.

Jeśli do tej pory myśleliście, że w piosenkach śpiewa się wyłącznie o miłości, mieliście rację. Badacze wybrali 1250 utworów, które na przestrzeni lat cieszyły się największą popularnością. Po przeanalizowaniu ich tekstów potwierdzili to, co już od wielu lat podejrzewano - najbardziej popularne są te, które opowiadają o miłości. 

Spośród wszystkich analizowanych piosenek aż 827 z nich wykonywali mężczyźni, a kobiety "jedynie" 328. Pozostałe 95 utwory to zasługa duetów. Jak podaje Rmf24.pl, dominacja mężczyzn wynika przede wszystkim z faktu, że to oni w analizowanych latach częściej brylowali na scenie i to ich piosenki najczęściej mogliśmy usłyszeć w radio. 

giphy-downsized (9)

Miłość i seks

Z badań jasno wynika, że kobiety śpiewając koncentrują się przede wszystkich na uczuciach, a mężczyźni również na seksie. Nie robią tego jednak wprost, posługując się często metaforą. Pojawiła się ona w 22 procentach analizowanych piosenkach.

Jak podaje portal Sciencedaily.com, w latach 60. aluzje do seksu pojawiały się zaledwie w 7 procentach piosenek śpiewanych przez mężczyzn i 6 procentach piosenek, które wykonywały kobiety. Sytuacja zmieniała się wraz z upływem lat, a seks okazał się tak nośnym tematem, że po 2000 roku śpiewano o nim znacznie częściej. Aluzje do seksu pojawiły się wówczas w 40 procentach wykonywanych utworów. 

Nikogo nie powinien dziwić fakt, że 71 procent piosenek, nad którymi pochylili się psychologowie, dotyczy romantycznej relacji. W aż 57 procentach tekstów pojawiło się słowo "miłość", a stan ten nie zmieniał się przez wiele lat. Dopiero po 2000 roku artyści zaczęli rezygnować z używania tego słowa w utworach, ale nieznacznie - proporcja spadła tylko do 49 procent.

Wiele wskazuje na to, że aby osiągnąć sukces na scenie potrzeba nie tylko solidnego głosu, ale i dobrego utworu. Najlepiej takiego, który dotyczy romantycznej miłości i odrobiny seksu. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów