Open'er Festival 2016 to nie tylko muzyka. To także sztuka przez duże S

Paulina Szestowicka 28.06.2016
Open'er Festival 2016 to nie tylko muzyka. To także sztuka przez duże S
Fotografia: facebook.com/openerfestival

Tegoroczna edycja festiwalu to wydarzenia promujące dobre kino, teatr i książki. Ale nie tylko. 

Siła organizowanego od 15 lat festiwalu, bezsprzecznie tkwi w tym, iż co roku na siedmiu różnych, scenach pojawiają się najrozmaitsi artyści, reprezentanci właściwie wszystkich gatunków muzycznych.

W tym roku tzw. headlinerami, czyli głównymi gwiazdami koncertów, którzy zagrają na głównej scenie jest Florence and The Machine (środa 29.06), Red Hot Chilli Peppers (czwartek 30.06), Sigur Rós (piątek 1.07) oraz Pharrell (sobota 2.07).

Jednak oprócz doznań stricte muzycznych, na Openerze będzie można liczyć także na inne doznania kulturalne. W tym roku po raz piąty na terenie festiwalu pojawi się przestrzeń muzealna, która powstanie we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Muzeum

Wystawa "140 uderzeń na minutę" zaprezentuje związki pomiędzy kulturą rave w latach 80. a sztuką współczesną w naszym kraju. Tytuł Wystawy "140 uderzeń na minutę" nawiązuje do tempa w jakim występują uderzenia na minutę w  klasycznym techno (140 bpm na minutę). Kultura rave była kolejną po hipisowskiej subkulturą bardzo zainteresowana wizualnością. Tamtejsze imprezy niejednokrotnie były organizowane w galeriach sztuki.

Książki

Na Openerze znajdą "coś dla siebie" również miłośnicy literatury. Justyna Kopińska, Łukasz Orbitowski (zdobywca tegorocznego Paszportu Polityki za powieść "Inna Dusza") i Jacek Hugo-Bader poprowadzą rozmowy o życiu i książkach 30 czerwca, 1 i 2 lipca zawsze po godzinie 16.00. Te swoiste spotkania autorskie mogą okazać się doskonałą chwilą refleksji i relaksu między koncertowym szaleństwem.

Kino

Kolejną atrakcją kulturalną jest Alter Kino, czyli strefa, w której przez 4 dni będzie można oglądać rozmaite produkcje filmowe. W repertuarze będa dominować filmy dokumentalne, w tym najwięcej te opowiadające o życiu takich wielkich artystów jak: Nina Simone, Kurt Cobain, Amy Winehouse, BJÖRK, czy Janis Joplin.

Teatr

Opener to także teatr. Na tegorocznej edycji będzie można zobaczyć dwa spektakle - "Ewelina Płacze" w reżyserii Anny Krasińskiej oraz "Samotność Pól Bawełnianych" w reżyserii Radosława Rychcika. Ten pierwszy opowiada o dążeniu do byciu sobą, mimo wielu sprzecznych narracji zachodzących w ludziach w dzisiejszych czasach, natomiast drugi to połączenie teatru, performansu i koncertu z udziałem grającego na żywo zespołu Natural Born Chillers. Na deser odbędzie się performence "Zrób Siebie" Marty Ziółek, który jest połączeniem tańca, treningu ciała i rave'u.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów