Nie żyje Eugeniusz Rudnik, legenda Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia

Redakcja 24.10.2016
Eugeniusz Rudnik w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia
Fotografia: materiały prasowe

Na świecie był znany bardziej niż w Polsce. Przez wielu jest uznawany za współtwórcę muzyki ambient.

Eugeniusz Rudnik zmarł w Warszawie w wieku 84 lat.

Od 1955 roku współpracował z Polskim Radiem, gdzie w 1958 dołączył do Studia Eksperymentalnego. Tam do perfekcji opanował technikę tworzenia muzyki ze skrawków taśmy magnetofonowej, a jego głównym narzędziami były nożyczki i konsola. Fascynowało go brzmienie języka, szczególnie upodobał sobie brzmienie francuskiego "r", lubił łączyć ze sobą nieprzydatne fragmenty wywiadów radiowych, szumów, odgłosów uderzających o siebie kamieni, wszystkiego, w czym dopatrzył się piękna.

Rudnik współpracował między innymi z Krzysztofem Pendereckim i norweskim kompozytorem Arne Nordheimem. Sam siebie nazywał inżynierem, chociaż przez miłośników muzyki elektronicznej, elektroakustycznej i ambientowej uważany był za wybitnego artystę i genialnego reżysera dźwięku. Autor setek utworów. W 2015 roku ukazał się zbiór jego dzieł "Miniatury (1975- 1995)".

W 2014 roku Zuzanna Solakiewicz zrealizowała film dokumentalny "15 stron świata", w którym Eugeniusz Rudnik opowiadał, czym dla niego jest muzyka. Film został doceniony przez krytyków na festiwalu w Locarno, a także podczas wrocławskich Nowych Horyzontów.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów