Muzyka klasyczna: Top 15 utworów. Czy muzyka poważna musi być nudna?

Nastazja Bloch 07.03.2019
muzyka klasyczna
Fotografia: Schutterstock

Muzyka uniwersalna, ponadczasowa i chyba zrozumiała dla każdego, jednak często pochopnie nazywana nudną. Czy naprawdę taka jest? Zobaczcie top 15 utworów muzyki klasycznej i przekonajcie się sami.  

Muzyka klasyczna przez wielu z nas uznawana jest za nudną i niepotrzebną. A może problem w tym, że jeszcze dobrze jej nie znamy? Muzyka poważna niesie ze sobą wiele zalet. Potrafi między innymi niwelować zmęczenie, wspomagać koncentrację, rozwijać inteligencję, zapobiegać migrenom oraz łagodzić ból.

Co więcej, już u dzieci, które mają styczność z muzyką klasyczna lub grają na jakimś instrumencie, zauważono łatwość w nawiązywaniu nowych znajomości. Brzmi interesująco? Sprawdźcie sami i przekonajcie się jaki wpływ na wasze samopoczucie ma muzyka poważna!

Zobacz także:Najlepsza muzyka filmowa w historii kina

Muzyka klasyczna, którą każdy powinien posłuchać

Te utwory to klasyki, które każdy z nas chociaż raz w życiu powinien przesłuchać od początku do końca. Części z nich ciężko nie kojarzyć, gdyż wykorzystywane są w reklamach, filmach i grających zabawkach.

 1. „Sonata Księżycowa” L. V. Beethoven,
 2. „Cztery pory roku” A. Vivaldi,
 3. „Eine klaine Nachtmusik” W. A. Mozart,
 4. „Cwał Walkirii” R. Wagner,
 5. „Dla Elizy” L. V. Beethoven,
 6. „Jezioro Łabędzie” P. Czajkowski,
 7. „Taniec wieszczki cukrowej” P. Czajkowski,
 8. „Marsz żałobny” F. Chopin,
 9. „Alleluja z Oratorium Mesjasz” J. F. Handel,
 10. „Nad pięknym, modrym Dunajem” J. Strauss,
 11. „Lot trzmiela” Rimski-Korsakow,
 12. „Marzenie” Schumann,
 13. „Symfonia G-mol” W. A. Mozart,
 14. „Bolero” M. Ravel,
 15. „Etiuda c-moll Rewolucyjna” F. Chopin.

Zobacz także: Największe przeboje lat 80. 

Muzyka poważna w filmach

Od końca lat 70. muzyka filmowa czerpie inspirację z klasyki. Wystarczy przypomnieć sobie muzykę Hansa Zimmera skomponowaną do „Incepcji", czy soundtrack „Gwiezdnych Wojen" stworzony przez Johna Williamsa. Twórczość artystów takich jak Alexandre Desplat, Zbigniew Preisner czy Hans Zimmer doceniana jest na całym świecie, a jednym z dowodów są oskarowe statuetki przyznane za najlepszą muzykę filmową.

W filmach wykorzystywane są także utwory skomponowane przez wielkich kompozytorów muzyki klasycznej. W połączeniu z obrazem i wzruszającą historią wprawiają widza w niesamowite przeżycia. W filmie „Zagadka nieśmiertelności” usłyszeć można Trio in E-Flat" - Franza Schuberta.

W kultowym obrazie „Pluton” Oliviera Stone'a zabrzmiało Adagio na smyczki" Samuela Barbera.

Zobacz także: Muzyka lat 90. jest popularna do dziś! 70 hitów 

„2001: Odyseja kosmiczna” to film, w  którym perfekcyjnie zgrany obraz i muzyka przyprawiają o ciarki niejednego widza. Stanley Kubrick zadbał o każdy szczegół, do jednego z najsłynniejszych filmów wykorzystał utwór Richarda Straussa „Tako rzecze Zaratustra”.

Zobacz także: Muzyka z reklam: ranking najlepszych piosenek! Nie zgadniecie, kto je śpiewa! 

Muzyka klasyczna dla dzieci?

Muzyka klasyczna ma dobroczynny wpływ na rozwój dziecka. Wyzwala jego kreatywność, pobudza twórcze myślenie i poprawia koncentrację. Warto więc wraz z najmłodszą pociechą relaksować się przy muzyce poważnej lub… oglądać wartościowe bajki! Tak, w produkcjach takich, jak Tom&Jerry, Smerfy, czy Fantazja Disneya jako tło muzyczne, zostały wykorzystane słynne utwory muzyki poważnej.

Muzyka poważna jest też wdzięcznym środkiem dla twórców reklam, gdyż działa pozytywnie na odbiorców i zapada nam w pamięć. Jednak fragmentaryzacja utworów sprawia, że znamy tylko niewielkie części światowych dzieł i bardziej kojarzymy je z reklamowanym produktem niż stricte muzyką. Warto więc czasami zgłębić się w muzykę klasyczną i poznać jej piękno w całej okazałości.

Zobacz także: Nowa piosenka Amy Winehouse trafiła do sieci!

W operze jest coś, co sprawia, że gdy raz ją odwiedzisz, będziesz wracać ponownie. Poza oczywistymi doznaniami muzycznymi jest jeszcze jedna rzecz, która przyciąga. Magiczne wnętrza! Jesteście ciekawi, jak wyglądają? Zobaczcie poniższą galerię.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów