Muzyczne wakacje w Czechach

Redakcja 22.05.2019
Muzyczne wakacje w Czechach
Fotografia: Materiały prasowe

Colours of Ostrava: odwiedź jeden z najpiękniejszych festiwali w Europie!

Ten jeden z największych czeskich festiwal gromadzi corocznie zarówno topowych artystów, jak i kilkanaście tysięcy fanów z całego świata, w tym także z Polski. Na wakacyjne święto muzyki w Ostrawie, trwające cztery dni, składają się przede wszystkim koncerty mniejsze i większe - w sumie to ponad 130 artystów występujących na różnorodnych 20 scenach.

Festiwalowy klimat nie jest ograniczony gatunkowo, a muzyka, która króluje wśród postindustrialnego otoczenia, to zarówno rock, jak i pop, electro i ambient, folk, jazz, country, world music, a także muzyka klasyczna. Stara huta w centrum miasta zmienia się na moment w centrum rozrywki - przedstawienia teatralne, cyrkowe show, wystawy artystyczne, panele dyskusyjne to tylko niektóre z propozycji spędzania czasu podczas festiwalu Colours of Ostrava.

Ostrawa kocha muzykę

Festiwal to przede wszystkim niezapomniane doświadczenia muzyczne na najwyższym poziomie. Również w tym roku ich nie zabraknie: w Ostrawie wystąpią legendarni The Cure (to najbliższy Polsce koncert zespołu!), a także Florence + The Machine, Rag’N’Bone Man / Years&Years / Rosalía / MØ / ZAZ / Mogwai/ John Butler Trio, Tom Walker i wielu innych. W sumie przez cztery festiwalowe dni wystąpi ponad 130 artystów z całego świata, program podzielony jest na kilka mniejszych i większych klimatycznych scen.  Wiele z nich stanowi niemałą atrakcję samą w sobie – na przykład nowoczesna i przestronna sala koncertowa Gong, która kiedyś była… zbiornikiem gazu!

Dobra zabawa

Co, oprócz bogatej warstwy artystycznej, składa się na niepowtarzalny klimat festiwalu? Na terenie Dolnych Vitkovic na uczestników czeka niemal 300 stoisk oferujących przepyszne potrawy, ciekawe pamiątki, a także wyjątkowe rozrywki i zabawy. Warto spróbować jednego z kilku tradycyjnych czeskich dań np. knedlików lub smażonego sera.

Coś na ząb znajdą zarówno miłośnicy fast-foodów, jak i fani wegetariańskich potraw. Obowiązkowym punktem zakupowym jest tzw. design zona - przestrzeń wypełniona wyjątkowymi produktami, tworzonymi głównie ręcznie, przez lokalnych artystów. Znajdziemy tu obrazy, biżuterię, akcesoria, ubrania, pamiątki, dodatki i wiele innych rozmaitości. Rozrywkową część festiwalowej przestrzeni dopełniają stoiska partnerów festiwalu, w których królują taniec, zabawa, konkursy oraz szereg innych rozrywek.

Industrialny klimat

Będąc pierwszy raz w Dolnych Vitkovicach, obszarze, na terenie którego odbywa się festiwal, nie sposób przejść obojętnie obok starego kompleksu hut i kopalni. Zlokalizowany w centrum Ostrawy kompleks stanowił niegdyś jeden z największych na Morawach obszar przemysłowy, pochodzący z XIX wieku. Pierwszy piec hutniczy uruchomiono tutaj w 1836 roku, a w 1843 powstała pierwsza kopalnia. To tu wydobywano węgiel, produkowano koks i wytapiano żelazo, z czym nigdzie w Republice Czeskiej więcej się nie spotkamy.

W 2008 r. teren został wpisany na listę Europejskiego Dziedzictwa Kultury. W tym roku rozpoczęła się również zakrojona na szeroką skalę rekonstrukcja tzw. Dolnego Obszaru Vítkovic. W jej trakcie ogromny pojemnik gazu wielkopiecowego (o szerokości około 70 metrów i wysokości 33 metrów) został przebudowany na salę koncertową, mogącą pomieścić nawet 1500 tysięcy osób, połączoną z galerią sztuki i kawiarnią. Autorem projektu jest wybitny czeski architekt Josef Pleskot. Wielki piec (nazywany VP1) zmienił się w centralny punkt trasy zwiedzania, z tarasem widokowym na szczycie, a szósta centrala energetyczna zwana U6 - w muzeum przemysłu.

Festiwal inny niż wszystkie

Festiwal Colours of Ostrava wyróżnia atmosfera. Podczas czterech lipcowych dni, na terenie dawnej huty, spotkać można fanatyków muzyki, entuzjastów czeskiego piwa, turystów, rodziny z dziećmi, a także seniorów i osoby niepełnosprawne. Co ich łączy? Miłość do muzyki i chęć dobrej zabawy. Colours of Ostrava to festiwal multigatunkowy, nie obowiązują granice stylów, nie są ważne muzyczne podziały. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie.

Z myślą o dzieciach stworzony został Family Park – miejsce, gdzie rodzice mogą zostawić dzieci pod okiem wykwalifikowanych opiekunów lub bawić się razem z nimi. Dzieci są także uprzywilejowane, jeśli chodzi o wstęp - te do 140 centymetrów wzrostu wchodzą za darmo, a nieco większe ze zniżkami. Niższe koszty wstępu i udogodnienia przewidziane są również dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów. Seniorzy +65 mogą natomiast bawić się za darmo w festiwalową niedzielę.

Tegoroczna edycja będzie osiemnastą w historii festiwalu. Impreza odbędzie się od 17 do 20 lipca (środa-sobota) na terenie Dolnych Vitkovic w czeskiej Ostrawie. Bilety na festiwal dostępne są w polskiej przedsprzedaży za pośrednictwem joyStore.

Bilety na festiwal możesz dostać od Chillizet! Szczegóły konkursu poznasz słuchając naszej stacji, a jego regulamin znajdziesz poniżej:

Muzyczne wakacje w Czechach
Fotografia: Materiały prasowe
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów